Ռուսաստանը դեմ չէ Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցությանը: Այս մասին նոյեմբերի 11-ին Մատենադարանում Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան գործընկերների հետ փոխհարաբերություններում խնդիրներ չունի:
«Այլ հարց է, որ եվրոպացի գործընկերները ցանկացած տարածաշրջանում, որտեղ իրենք գործունեություն են ծավալում, իրենց դոկտրիններն ունեն, եւ անտեսում են առկա նորմերը, սկզբունքները եւ ընդհանրապես այն ամենը, ինչը կար մինչ իրենց հայտնվելը: Դա արվում է Արկտիկական, Բալթյան, Սեւծովյան ռազմավարության, Արեւելյան գործընկերության (որի կազմում է նաեւ Հայաստանը) շրջանակում»,- նշել է նա:
Նա հավելել է, որ երբ Հայաստանը բանակցություններ էր վարում ԵՄ-ի հետ՝ կապված ասոցացման մասին համաձայնագրի հետ, եվրոպացիները այդ ժամանակ եւս փորձում էին անտեսել բոլոր պարտավորությունները, որոնք Երեւանը ստանձնել է այլ գործընկերների հետ հարաբերություններում:
«Սակայն, ինչպես հիշում ենք, Հայաստանն ամրապնդել է իր հակվածությունն ու ընդգծել, որ այն ամենը, ինչը ձեռք է բերվել նախկինում, ուժի մեջ է մնում»,- եզրափակել է Լավրովը:

Россия не против сотрудничества Армении с Европейским союзом. Об этом на встрече со студентами вузов Армении в Музее-институте древних рукописей «Матенадаране», приуроченной к 10-летию функционирования Дипломатической школы Армении, 11 ноября заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
По его словам, у Москвы нет проблем во взаимоотношениях с партнерами.
«Другой вопрос, что у европейских коллег есть привычка устанавливать в любом регионе, где они развивают деятельность, свои доктрины, игнорируя существующие там нормы, принципы и вообще то, что уже до них было. Это делается в рамках Арктической стратегии, Балтийской стратегии, Черноморской стратегии, Восточного партнерства (куда входит и Армения)», - отметил он.
Лавров добавил, что когда Армения вела переговоры с ЕС касательно Соглашения об ассоциации, европейцы и там пытались игнорировать те обязательства, которые Ереван взял на себя в отношениях с другими партнерами.
«Однако, как помним, Армения закрепила свою приверженность и подчеркнула, что все, что было достигнуто ранее, остается в силе»,- заключил глава МИД.