«Փաստ» թերթը գրում է. «ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ապա ծաղիկներ խոնարհել Ծիծեռնակաբերդում։ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին Լավրովն անդրադարձել է Արցախի հիմնահարցի բանակցային գործընթացին, ասել է, որ «առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, նրա բնակչության անհնար կլինի ձեւակերպել որեւէ համաձայնություն: Հայաստանն ուղղակի չի ստորագրի»։
Ի դեպ, իր խոսքում Լավրովը խոսել է նաեւ մի շատ կարեւոր ու ՀՀ համար առանցքային նշանակություն ունեցող թեմայի շուրջ. խոսքը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին է։ Նա նշել է. «Մենք ամեն կերպ աջակցում ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ գոյություն ունեցող խնդիրների հաղթահարմանը, 2010 թվականին մենք ամենաակտիվ կերպով նպաստել ենք Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրմանը»:
«Փաստ» թերթի աղբյուրները պնդում են, որ թեման պատահական չի բարձրաձայնվել. ըստ տեղեկությունների, Լավրովի այցից հետո տարբեր փորձագիտական շրջանակների կողմից շրջանառության մեջ են դրվելու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր գործընթացի հետ կապված մոտեցումներ»:

YEREVAN. – Fact newspaper of Armenia writes: Russian Foreign Minister Sergey Lavrov met with [Armenian] Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan, and then laid flowers at Tsitsernakaberd [Armenian Genocide Memorial]. At a joint news conference with the Armenian FM, Lavrov referred to the negotiation process of the Artsakh issue.
By the way, in his speech, Lavrov also spoke about a very important and crucial issue for Armenia; it is about normalization of Armenian-Turkish relations. He noted: "We do our best to overcome the problems existing between Armenia and Turkey."
The sources Fact newspaper claim that the topic was not accidentally voiced. According to reports, after Lavrov's visit, various expert circles will circulate approaches linked to a new process of normalization of Armenian-Turkish relations.