ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ անդրադարձել է ՀՀ մի խումբ քաղաքացիների՝ Ղրիմի տարածք այցին:
Դեսպանատան մեկնաբանության մեջ նշվում է.
«ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանատունն ուշադրություն դարձրեց որոշ ԶԼՄ-ների կողմից տարածված տեղեկատվությանը, թե Ռուսաստանի կողմից ժամանակավոր օկուպացված Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության տարածք հերթական անգամ ապօրինի այց են կատարել մի խումբ ՀՀ քաղաքացիներ:
Այս խմբի անդամների մեծ մասն առաջին անգամ չէ, որ խախտում են ժամանակավոր օկուպացված Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության տարածք այցելությունների վերաբերյալ ուկրաինական օրենսդրությունը: Այս կապակցությամբ կցանկանայինք հիշեցնել, որ օկուպացված տարածքներ մուտք գործելու կարգը խախտելու համար նախատեսված է ոչ միայն վարչական, այլեւ քրեական պատասխանատվություն՝ համապատասխան Ուկրաինայի օրենսդրությանը:
Հատկապես մտահոգիչ են զեկույցները, որ նշված խմբի անդամները, իբր, Ռուսաստանի օկուպացիոն իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել են «Հայաստանի եւ Ղրիմի միջեւ հումանիտար, տնտեսական, առեւտրային եւ զբոսաշրջային հարաբերությունների հաստատման» հարցը, ինչն ուղղակիորեն կլիներ 1996 թվականի մայիսի 14-ի Ուկրաինայի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ Բարեկամության եւ համագործակցության մասին պայմանագրի 1-ին հոդվածի խախտում:
Բացի այդ, Ռուսաստանի Դաշնությանն ազդեցության տակ գտնվող որոշ հայկական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ այդ անձինք իրենց անվանում են «Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչներ», ինչը մտահոգիչ է:
Այս կապակցությամբ դիմում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին` պահպանել ժամանակավոր օկուպացված Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության տարածք այցելելու կարգը, ինչպես հաստատվել է «Ուկրաինայի ժամանակավոր օկուպացված տարածք՝ անձանց մուտքի եւ ելքի կարգը հաստատելու մասին» Ուկրաինայի Նախարարների Կաբինետի որոշմամբ:

Обращаемся к гражданам Армении с просьбой соблюдать порядок посещения территории временно оккупированного Крыма. Об этом говорится в заявлении, распространенном Посольством Украины в Армении. В заявлении, в частности, отмечено:
«Посольство Украины в Армении обратило внимание на публикации некоторых СМИ  об очередном незаконном посещении группой граждан Армении территории Крыма, временно оккупированного Россией.  Большая часть этой группы не впервые нарушает украинское законодательство относительно визитов временно оккупированной территории Автономной Республики Крым. В связи с этим хотели бы напомнить, что за нарушение порядка въезда на оккупированные территории предусмотрена не только административная, но и уголовная ответственность, в соответствии с законодательством Украины. Особое беспокойство вызывают сообщения о том, что члены упомянутой группы, якобы, обсудили с представителями оккупационных властей России вопрос о «налаживании гуманитарных, экономических, торговых и туристических отношений между Арменией и Крымом», что было бы прямым нарушением статьи 1 Договора о дружбе и сотрудничестве между Украиной и Арменией от 14 мая 1996 года.  Кроме того, некоторые армянские СМИ, находящиеся под воздействием России,  сообщают, что указанные лица называют себя «представителями Республики Армения», что вызывает беспокойство. В этой связи обращаемся к гражданам Армении с просьбой соблюдать порядок посещения территории временно оккупированного Крыма, который был определен решением кабинета министров Украины «Об утверждении порядка въезда и выезда лиц на временно оккупированную территорию Украины»».