Այսօր Հայաստանի եւ Ռուսաստանի իշխանությունների միջեւ կա լիարժեք փոխըմբռնում հարաբերությունների բովանդակության, ռազմավարության ներկայի եւ ապագայի վերաբերյալ։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, Փարիզում ֆրանսահայ աշխարհիկ ու հոգեւոր կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության ոլորտում կառավարության 1.5 տարվա գործունեությանը։
Նա նշել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները երբեք ավելի բարձր մակարդակի վրա չեն եղել։
«ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում մենք մեծ խնդիրներ չենք ունեցել եւ չունենք։ Իրանի հետ մենք ունենք լիարժեք փոխըմբռնում։ Միացյալ նահանգների հետ մենք սկսել ենք ռազմավարական երկխոսություն, եւ կան բոլոր նշանները արձանագրելու, որ Միացյալ նահանգների հետ հարաբերություններում նույնպես մոտ ենք մի շատ կարեւոր ճեղքման»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Today there is a complete understanding between the Armenian and Russian authorities on the content of the relationship, the present and the future of the strategy. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at a November 12 meeting with heads of French-Armenian structures in Paris, referring to the 1.5-year activity of the government in foreign policy.
He noted that Armenian-Georgian relations have never been at a higher level as now.
"We have not had and don’t have any major problems in our relations with the EU," Pashinyan said. “We have a full understanding with Iran. We have begun a strategic dialogue with the United States, and there are all indications that we are also close to a major breakthrough in our relations with the United States. "