Տվյալ օրինագիծը սահմանում է դատախազության մարմինների լիազորությունները: Այս մասին նոյեմբերի 13-ին ԱԺ նիստում Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ հայտարարեց արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ օրինագծով առաջարկվում է հստակեցնել դատախազության մարմինների լիազորություններն ու հստակ նշել նրանց գործառույթների շրջանակները: «Ենթադրվում է, որ դատախազն այլեւս չի ունենա օրենսդրական իշխանություն ինքնուրույն հարցաքննություն անցկացնելու համար: Նման կարգավորում այժմ գոյություն ունի, սակայն այն զուտ ֆորմալ բնույթ է կրում եւ ինքնին բավական աղոտ է, ինչը հանգեցրել է նրան, որ գործնականում դատախազը ցանկացած դեպքում կարող է մասնակցել հարցաքննության գործընթացին: Ընդ որում, ենթադրվում է, որ նա անձամբ չպետք է հարցաքննություն անցկացնի»,- պարզաբանեց Գալյանը:
Այսպիսով, այսուհետ դատախազը կկարողանա գործել միայն իր լիազորությունների շրջանակում, որոնք սահմանված կլինեն Քրեական դատավարության օրենսգրքում:
Նշենք, որ օրինագիծը նաեւ ենթադրում է այլ շտկումներ: Այսպես, դատական որոշման առկայության դեպքում իրավապահ եւ քննչական մարմինները կկարողանան գաղտնալսել քաղաքացիների խոսակցություններն ու հասանելիություն ստանալ անձնական էլեկտրոնային տվյալներին, մասնավորապես, էլեկտրոնային հաղորդագրություններին, փոստին եւ այլն:

YEREVAN. – This bill defines the powers of the agencies of the Prosecutor's Office. Deputy Minister of Justice of Armenia, Srbuhi Galyan, stated this at the November 13 sitting of the National Assembly, during the second reading of the bill on Making Amendments and Addenda to the Criminal Procedure Code.
According to her, the bill clarifies the powers of the agencies of the Prosecutor's Office and clearly specifies the scope of their functions. "It is assumed that the prosecutor will no longer have the legislative power to conduct his own interrogation," Galyan explained. "Moreover, it is assumed that he should not personally conduct an interrogation."
Thus, from now on the prosecutors will be able to act only within the scope of their powers, which will be set out in the Criminal Procedure Code.
This bill also offers some other corrections. Thus, in the case of a court ruling, law enforcement and investigative bodies will be able to wiretap peoples' conversations and gain access to their personal electronic data.