2020 թվականի բյուջեի նախագծով պաշտպանության նախարարությունը ծրագրում է իրականացնել 8 ծրագիր։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում, 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում, նոյեմբերի 14-ին ասաց Պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Այդ ծրագրերի թվում Քոչարյանը նշեց ռազմական ծախսերի պատշաճ բավարարումը, պաշտպանության նախարարության ծառայողների աշխատանքային եւ բնակարանային պայմանների բարելավումը, ծախսերի փոխհատուցումը օդանավակայանների եւ համապատասխան տեխնիկայի գործառնման եւ հետագա շահագործման ապահովման մասով, ռազմական նշանակություն ունեցող կառույցների պահպանությունը եւ Ռուսաստանից նոր ռազմատեխնիկայի ձեռքբերման ծախսերի ֆինանսավորումը։
Նշենք, որ պետբյուջեի 2020 թվականի նախագծին համապատասխան՝ պաշտպանության ծախսերը Հայաստանուն զգալիորեն կավելանան։
2020 թվականի պաշտպանության ծախսերը կավելանան 25,3 տոկոսով՝ 2018 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ։ Անցած տարի երկրի ռազմական ծախսերը կազմել են 609 մլն դոլար։

The Armenian Defense Ministry plans to implement eight programs proceeding from 2020 state budget, chair of Standing Committee on Defense and Security, My Step bloc MP Robert Kocharyan said on Thursday.
According to him, among these programs are proper satisfaction of military needs, improving the working and living conditions of Defense Ministry employees, reimbursement of expenses for the functioning and further operation of airports and related equipment, maintaining structures of military importance, and financing the cost of acquiring new military equipment from Russia.
In accordance with the draft state budget for 2020, defense spending in Armenia will increase significantly.
Thus, defense spending in 2020 will increase by 25.3% compared with the same indicator in 2018. Last year, the country's military spending amounted to $ 609 million.