2020 թվականի բյուջեի նախագծով պաշտպանության նախարարությունը ծրագրում է իրականացնել 8 ծրագիր։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում, 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում, նոյեմբերի 14-ին ասաց Պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Այդ ծրագրերի թվում Քոչարյանը նշեց ռազմական ծախսերի պատշաճ բավարարումը, պաշտպանության նախարարության ծառայողների աշխատանքային եւ բնակարանային պայմանների բարելավումը, ծախսերի փոխհատուցումը օդանավակայանների եւ համապատասխան տեխնիկայի գործառնման եւ հետագա շահագործման ապահովման մասով, ռազմական նշանակություն ունեցող կառույցների պահպանությունը եւ Ռուսաստանից նոր ռազմատեխնիկայի ձեռքբերման ծախսերի ֆինանսավորումը։
Նշենք, որ պետբյուջեի 2020 թվականի նախագծին համապատասխան՝ պաշտպանության ծախսերը Հայաստանուն զգալիորեն կավելանան։
2020 թվականի պաշտպանության ծախսերը կավելանան 25,3 տոկոսով՝ 2018 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ։ Անցած տարի երկրի ռազմական ծախսերը կազմել են 609 մլն դոլար։

По проекту бюджета на 2020 год Министерство обороны Армении планирует реализовать 8 программ. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 14 ноября председатель постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, депутат от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян.
В числе этих программ Кочарян назвал надлежащее удовлетворение военных нужд, улучшение рабочих и жилищных условий служащих Минобороны, компенсация расходов по части обеспечения функционирования и дальнейшей эксплуатации аэропортов и соответствующей техники, сохранение структур, имеющих военную значимость, и финансирование расходов по приобретению новой военной техники из России.
Отметим, что в соответствии с проектом госбюджета на 2020 год расходы на оборону в Армении существенно возрастут.
Так, расходы на оборону в 2020 году вырастут на 25,3% по сравнению с аналогичным показателем 2018 года. В прошлом году военные расходы страны составили 609 миллионов долларов.