ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Մարկ Էսփերը հերքել է ենթադրություններն այն մասին, թե Պենտագոնի որոշումը Microsoft Corp-ին ամպային հաշվարկների գծով 10 մլրդ դոլարի պայմանագիր տրամադրելու վերաբերյալ կողմնակալ է՝ այն բանից հետո, երբ Amazon.com Inc-ը հայտարարեց այն վիճարկելու պլանների մասին, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Ես համոզված եմ, որ ամեն բան արդար է արվել, առանց դրսի որեւէ ազդեցության»,- ասել է Էսփերը Սեուլում մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Amazon-ը պնդում է, որ քաղաքականությունը խանգարել է պայմանագրերի կնքման ազնիվ գործընթացին։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը վաղուց արդեն քննադատում է Amazon-ին եւ նրա հիմնադիր Ջոզեֆ Բեզոսին։
Amazon-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ կորպորատիվ ընդհանուր ժողովում Amazon Web Services-ի գործադիր տնօրեն Էնդի Ջասին ասել է, որ Պենտագոնի համար դժվար է օբյեկտիվ պայմանագիր կնքել, երբ նախագահը դատապարտում է մասնակիցներից մեկին։
Amazon-ը համարվում էր Պենտագոնի թվայնացման արդիականացման պայմանագրի ֆավորիտը, բայց անսպասելի Microsoft-ը դարձավ հաղթող։
Հոկտեմբերին Էսփերը չմասնակցեց գործարքի դիտարկմանը դրա նախնական հավակնորդներից մեկում՝ IBM Corp-ում որդու աշխատելու պատճառով։ IBM-ը մինչ այդ պայմանագրի հայտ էր ներկայացրել, բայց արդեն հանվել էր մրցույթից։

Министр обороны США Марк Эспер отверг предположения о предвзятости в решении Пентагона о предоставлении Microsoft Corp контракта на облачные вычисления на сумму до 10 миллиардов долларов после того, как Amazon.com Inc объявила о планах оспорить его, передает Reuters.
«Я уверен, что все было сделано справедливо, без какого-либо влияния извне», - заявил Эспер на пресс-конференции в Сеуле.
Amazon утверждает, что политика помешала честному процессу заключения договоров. Президент Дональд Трамп уже давно критикует Amazon и ее основателя Джеффа Безоса.
По словам представителя Amazon, на общекорпоративном собрании исполнительный директор Amazon Web Services Энди Джасси заявил, что Пентагону  сложно объективно заключить контракт, когда президент осуждает одного из участников.
Amazon считался фаворитом контракта, частью более широкого процесса цифровой модернизации Пентагона, до того, как компания Microsoft стала неожиданным победителем.
В октябре Эспер отстранился от рассмотрения сделки из-за работы его сына с одним из первоначальных претендентов на контракт, IBM Corp. IBM ранее подавала заявку на контракт, но уже была исключена из конкурса.