Հայաստանի ԱԳՆ-ում այսօր` ապրիլի 7-ին տեղի են ունեցել խորհրդակցություններ Հայաստանի եւ Էստոնիայի ԱԳՆ-ների միջեւ` ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արմեն Լիլոյանի ու Էստոնիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրեն Սանդեր Սունի, Հայաստանում Էստոնիայի դեսպան Տոմաս Լուկի (նստավայրը` Թբիլիսի) մասնակցությամբ:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ քննարկվել են Հայաստանի ու Էստոնիայի միջեւ քաղաքական երկխոսության եւ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Էստոնական կողմի խնդրանքով ներկայացվել են Հայաստանի մոտեցումները տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընթացքի եւ հեռանկարների շուրջ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ երկրներ մուտք գործելու ընթացակարգի դյուրացման խնդրին:
Էստոնացի դիվանագետներին ընդունել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը: Անդրադարձ է կատարվել հայ-էստոնական հարաբերություններին, ԵՄ հետ ասոցիացման համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքին: Կարեւորվել է ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման անհրաժեշտությունը եւ այդ հարցում էստոնական կողմի աջակցությունը:

В министерстве иностранных дел Армении 7 апреля состоялись консультации между внешнеполитическими ведомствами Армении и Эстонии с участием начальника Европейского управления МИД Армении Армена Лилояна, политического директора МИД Эстонии Сандера Суни и посла Эстонии в Армении Томаса Лука (резиденция в Тбилиси).
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, на встрече обсуждались вопросы политического диалога между Арменией и Эстонией, активизации торгово-экономических связей, а также сотрудничества в международных организациях.
По просьбе эстонской стороны были представлены подходы Армении по региональным вопросам.
Стороны также обменялись мыслями по процессу и перспективам сотрудничества между Арменией и ЕС. Особое внимание было уделено вопросу упрощения процедуры въезда в страны ЕС для граждан Армении.
Отметим, что с эстонскими дипломатами встретилась также заместитель главы МИД Армении Карине Казинян. Стороны затронули армяно-эстонские отношения, процесс переговоров по соглашению об ассоциации с ЕС. На встрече была подчеркнута важность содействия эстонской стороны в вопросе упрощения визового режима с ЕС.