Վրաստանում ընդդիմադիր «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության առաջնորդները խորհրդարանի դարպասների վրա կողպեք են դրել, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն:
Ավելի քան 20 ընդդիմադիր կուսակցություններ այսօր Թբիլիսիի կենտրոնում մասշտաբային բողոքի ակցիա են անցկացնում՝ ի պատասխան սահմանադրական բարեփոխումների ձախողման: Ավելի վաղ նրանք հայտարարել են «խորհրդարանի լիարժեք պիկետավորման» սկզբի մասին:
Չիտաձե փողոցում խորհրդարանի գլխավոր մուտքի դարպասների վրա կողպեքները տեղադրել է Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ եւ պատգամավոր Գիգի Ուգուլավան:
«Կարող եք հանգիստ զբաղեցնել Տալակվաձեի կաբինետը: Այս շենքը մեռած է»,- ասել է Ուգուլավան՝ դիմելով Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցներին:
Նոյեմբերի 14-ին սահմանադրական բարեփոխումների ընտրական օրենսդրության ձախողման պատճառով ընդդիմությունն ու քաղաքացիական ակտիվիստները հայտարարել են բողոքի ակցիաների սկզբի մասին, նրանք Ռուստավելի պողոտայում վրաններ են տեղադրել: Ավելի վաղ նրանք իշխանություններին ներկայացրել են իրենց պահանջները՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ համամասնական ընտրակարգով, ժամանակավոր, տեխնիկական կառավարության ձեւավորում, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերակազմավորում:
2020 թվականին խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման մասին սահմանադրական օրինագիծը տապալվել էր նոյեմբերի 14-ին: Նախաձեռնության քննարկումը շարունակելու համար անհրաժեշտ էր 150-ից 113 պատգամավորի ձայները: Քվեարկության ընթացքում փոփոխություններին աջակցել էր միայն 101 պատգամավոր: Քվեարկությանը ձեռնպահ են մնացել հիմնականում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության պատգամավորները:
Հունիսին «Վրացական երազանքի» առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլին խոստացել էր 2020 թվականին հրաժարվել խորհրդարանում մաժորիտար ընտրություններից:

Лидеры оппозиционной партии «Европейская Грузия» повесили замки на ворота парламента Грузии., сообщает Новости-Грузия.
Более 20 оппозиционных партий сегодня проводят в центре Тбилиси масштабную протестную акцию в ответ на провал конституционной реформы. Ранее они объявили о начале «полного пикетирования парламента».
На воротах, которые ведут во двор парламента с улицы Читадзе, замки повесил экс-мэр Тбилиси и депутат Гиги Угулава.
«Можете спокойно занимать кабинет Талаквадзе. Это здание мертво», — сказал Угулава, обращаясь к сотрудникам МВД Грузии, которые заняли внутренний двор парламента.
Из-за провала конституционной реформы избирательного законодательства 14 ноября оппозиция и гражданские активисты объявили о начале бессрочных протестов и разбили на проспекте Руставели палаточный лагерь. Ранее они уже предъявили властям следующие требования: назначение досрочных парламентских выборов по пропорциональной системе; формирования временного, технического правительства; реорганизации Центральной избирательной комиссии.
Конституционный законопроект о проведении парламентских выборов в 2020 году по пропорциональной системе с нулевым избирательным барьером парламент Грузии провалил 14 ноября. Чтобы продолжить рассмотрение инициативы необходимы были голоса 113 депутатов из 150. В ходе голосования изменения поддержал только 101 депутат. В основном при голосовании воздержались мажоритарные депутаты от правящей партии «Грузинская мечта».
Отказаться от мажоритарных выборов в парламент уже в 2020 году «Грузинская мечта» и лично ее лидер Бидзина Иванишвили пообещали 24 июня, уступив требованиям оппозиции и многочисленным акциям протеста.