Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի և Տ. Արշակ Եպիսկոպոս Խաչատրյանի միջև ս.թ նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա, այսօր Էդուարդ Աղաջանյանի և Տ. Արշակ Եպիսկոպոս Խաչատրյանի, ինչպես նաև շահագրգիռ այլ մարմինների մասնակցությամբ քննարկվել է պետություն-եկեղեցի հարաբերություններին առնչվող թեմատիկ հինգ ենթախմբերից՝ հարկային և մաքսային ոլորտին առնչվող հարցերը և դրանք կարգավորող օրենսդրական ակտերը, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ոլորտին առնչվող խնդիրների շուրջ ակտիվ քննարկման արդյունքում հասնել համաձայնության:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կոմից իրականացվող բարեգործական և ձեռնարկատիրական գործունեություններից առաջացող եկամուտների մասով իրենց պարտավորությունների կատարման ընթացակարգին:
Կողմերը կարևորել են նման բովանդակային քննարկումների անցկացումը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել մնացած բոլոր ենթախմբերում առկա հարցերի շուրջ աշխատանքները:

В соответствии с достигнутой 18 ноября в ходе встречи руководителя аппарата премьер-министра Эдуарда Агаджаняна и епископа Аршака Хачатряна договоренности, 18 ноября с участием Эдуарда Агаджаняна и епископа Аршака Хачатряна, а также других заинтересованных органов, состоялось обсуждение одной из пяти подгрупп вопросов отношений между государством и церковью. Об этом Новости Армении – NEWS.am. сообщили в пресс-службе Правительства.
В частности, обсуждались вопросы налоговой и таможенной сферы и регулирующие эти сферы законодательные акты.
Была достигнута договоренность о достижении соглашения в результате активного обсуждения связанных с этой сферой вопросов.
Также была затронута процедура выполнения своих обязательств в отношении доходов от благотворительной и предпринимательской деятельности, осуществляемой Армянской Апостольской Церковью.
Стороны подчеркнули важность проведения подобных содержательных обсуждений и выразили готовность продолжить работу по всем вопросам остальных подгрупп.