Յուրաքանչյուր նման որոշումից հետո ամրապնդվում է այն կարծիքը, որ այս գործընթացը որեւէ կապ չունի արդարադատության հետ, եւ դատավորը կանխակալ վերաբերմունք է ցուցաբերում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ մեկնաբանելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի բացարկի մասին միջնորդության մերժումը:
Խոսելով այլ միջնորդությունների մասին՝ փաստաբանը նշեց, որ դրանք կան նաեւ այլ փաստաբանների մոտ: Խուդոյանը նշեց, որ դատավորի բացարկի համար հիմքեր կան, սակայն այդ հարցը դեռեւս քննարկվում է: «Կանխակալ վերաբերմունք է ցուցաբերվում ոչ միայն դատավորի, այլ նաեւ մեղադրող կողմի կողմից»,- հայտարարեց փաստաբանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է դատավորը պատճառաբանել իր ինքնաբացարկի մասին միջնորդությունը բավարարելու մերժումը, փաստաբանը նշեց, որ միջնորդության իրենց փաստարկները ոտքից գլուխ շրջվել են: Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանության վրա ճնշմանը, Խուդոյանը նշեց, որ իրենք արդեն կես տարի ճնշման տակ են, սակայն մտադիր չեն նվազեցնել աշխատանքի տեմպերը, այլ, հակառակը, կգործեն օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների շրջանակում:

After every court decision, I become more convinced that this procedure has nothing to do with justice and that the judge is biased. This is what second President of Armenia Robert Kocharyan’s attorney Hovhannes Khudoyan told journalists, commenting on Judge Anna Danibekyan denying the motion for the recusal of prosecutor Petros Petrosyan.
Talking about other motions, the attorney noted that other attorneys have motions as well and stated that even though there are grounds to file a motion for the judge’s recusal, the issue is still under consideration.
When asked how the judge explained her decision to deny the motion for her self-recusal, the attorney stated that the judge had turned the arguments in the motion upside down. As far as the pressure on Robert Kocharyan’s attorneys is concerned, Khudoyan stated he and the other attorneys have been under pressure for the past six months, but won’t back down and will act within the scope of all measures provided for by law.