Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Հայկո Մաասը ՆԱՏՕ-ին կոչ է արել նոր կյանք սկսել, հաղորդում է FT-ը:
Մաասը կրկնել է ՆԱՏՕ-ում քաղաքական համագործակցությունը բարելավելու մասին Ֆրանսիայի նախագահի կոչը, ինչպես նաեւ Եվրոպային կոչ արել ստանձնել սեփական անվտանգության պատասխանատվությունը:
«ՆԱՏՕ-ն վերջին 70 տարում Եվրոպայում կյանքի երաշխավորողն է համարվում: Դա շարունակելու համար մենք պետք է մեր դաշինքը համապատասխանեցնենք ընթացիկ մարտահրավերներին, որոնց մենք բախվում ենք, այն դեպքում, երբ Եվրոպան պետք է անվտանգության քաղաքականության եւ պաշտպանության հարցում ավելի շատ պատասխանատվություն ստանձնի»,- ասել է Մաասը:
Մաասը նման հայտարարություն է արել Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի 29 անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների հանդիպումից առաջ այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց ՆԱՏՕ-ի «ուղեղի մահվան» մասին:
ՆԱՏՕ-ի մի շարք դաշնակիցներ մտահոգված են Լոնդոնում մյուս ամիս ԱՄՆ նախագահի հետ գագաթաժողովի ժամանակ հնարավոր բախման կապակցությամբ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է եվրոպական երկրներին, մասնավորապես, Գերմանիային նրա համար, որ վերջինս չի մեծացնում պաշտպանական ծախսերը:
Մաասի խոսքով՝ դաշնակիցները պետք է զարգացնեն ՆԱՏՕ-ն եւ՛ գաղափարապես, եւ՛ քաղաքականապես:
Մաասի ծրագրի էությունն այն է, որ ՆԱՏՕ-ն չպետք է կենտրոնանա պաշտպանության վրա եւ պետք է ամրապնդի դաշինքի քաղաքական ֆունկցիան:
Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ռայներ Բրոյը հայտարարել է, որ Մաասը կառաջարկի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի գլխավորությամբ փորձագետների հանձնաժողով ստեղծել՝ կենտրոնական քաղաքական եւ տրանսատլանտյան խնդիրները քննարկելու համար:
«Գերմանիայի կառավարությունը ցանկանում է օգնել անդամ երկրներին ՆԱՏՕ-ի հանդեպ վստահությունը վերականգնելու համար»,- ասել է նա:

Maas reiterated the calls of the French president to improve political cooperation in NATO, and also called on Europe to take more responsibility for its own security.
NATO has been a life insurer in Europe for the past 70 years, said Maas adding that in order for this to continue, we need to adapt our alliance to the current challenges that we face, while Europe must take on more responsibility in security and defense policies. And we must not forget what has made NATO strong over the past 70 years outside the Atlantic - its unshakable cohesion.
Maas’ statement before the start of the meeting of the foreign ministers of the 29 NATO member states in Brussels, which was overshadowed by the comments of the French president on the brain death of NATO and Turkey’s military invasion of Syria.
Many NATO allies are also worried about the possibility of a clash at the London summit next month with Donald Trump. The US president has sharply criticized European countries, and Germany in particular, for not increasing defense spending.
Maas said the allies need to develop NATO both conceptually and politically with political living cells.
The essence of the Meuse plan is to prevent NATO from focusing too narrowly on defense and strengthening the political function of the alliance.