Իրանական կողմն ու Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) 2021-2022 թվականներին 4 նոր համատեղ ծրագրերի թողարկման շուրջ համաձայնության են հասել: Այս մասին հայտարարել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱԷՄԳ-ի հետ 2021-2022 թվականներին 4 նոր համատեղ ծրագրերի թողարկման շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, բացի ատոմային էներգետիկայի եւ քաղցկեղի բուժման ոլորտներում երկու նախորդ ծրագրերի»,- նրա խոսքը մեջբերում է IRNA գործակալությունը: Իրանի ներկայացուցչի խոսքով՝ ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 1 մլն եվրո:
Նա հավելել է, որ համագործակցությունն ընդգրկում է տարբեր ոլորտներ, ներառյալ՝ անվտանգության ապահովում, հետազոտական ռեակտորների արդյունավետության եւ անվտանգության բարձրացում, միջուկային վառելիքի ոլորտում կադրային ներուժի բարելավում»: «Ընդհանոր առմամբ, ԱԷՄԳ-ի հետ ծրագրերի շրջանակում աշխատանքները կտարվեն 30 ուղղություններով»,- նշել է Աբադին:
Չնայած միջուկային գործարքի շուրջ իրավիճակի սրմանը՝ Թեհրանն ու ԱԷՄԳ-ն բազմիցս հայտարարել են, որ մտադիր են համագործակցել ատոմային ոլորտում: Սեպտեմբերին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ երկիրը չի ձգտում միջուկային զենք ստանալ, այդ պատճառով գործակալությանը թույլ է տալիս հսկել իր ատոմային օբյեկտները:

The Iranian side and the IAEA have reached a deal to launch four new joint projects for 2021-2022, said Kazem Qarib Abadi, Iran’s Ambassador to international organizations in Vienna.
“These projects, worth more than one million euros, financed by the IAEA, are in various fields, including promotion of security and implementation of nuclear research reactors, promotion of human resources in nuclear fuel, promotion of capacity of producers in main cereals and waste management,” IRNA reported quoting Kazem Qarib Abadi.
Despite the aggravation of the situation surrounding the nuclear deal, Tehran and the IAEA have repeatedly stated that they intend to continue cooperation in the nuclear field. On September 27, Iranian President Hassan Rouhani said that the country does not seek nuclear weapons, therefore, it allows the agency to monitor its nuclear facilities.