Իրանական կողմն ու Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) 2021-2022 թվականներին 4 նոր համատեղ ծրագրերի թողարկման շուրջ համաձայնության են հասել: Այս մասին հայտարարել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱԷՄԳ-ի հետ 2021-2022 թվականներին 4 նոր համատեղ ծրագրերի թողարկման շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, բացի ատոմային էներգետիկայի եւ քաղցկեղի բուժման ոլորտներում երկու նախորդ ծրագրերի»,- նրա խոսքը մեջբերում է IRNA գործակալությունը: Իրանի ներկայացուցչի խոսքով՝ ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 1 մլն եվրո:
Նա հավելել է, որ համագործակցությունն ընդգրկում է տարբեր ոլորտներ, ներառյալ՝ անվտանգության ապահովում, հետազոտական ռեակտորների արդյունավետության եւ անվտանգության բարձրացում, միջուկային վառելիքի ոլորտում կադրային ներուժի բարելավում»: «Ընդհանոր առմամբ, ԱԷՄԳ-ի հետ ծրագրերի շրջանակում աշխատանքները կտարվեն 30 ուղղություններով»,- նշել է Աբադին:
Չնայած միջուկային գործարքի շուրջ իրավիճակի սրմանը՝ Թեհրանն ու ԱԷՄԳ-ն բազմիցս հայտարարել են, որ մտադիր են համագործակցել ատոմային ոլորտում: Սեպտեմբերին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ երկիրը չի ձգտում միջուկային զենք ստանալ, այդ պատճառով գործակալությանը թույլ է տալիս հսկել իր ատոմային օբյեկտները:

Иранская сторона и МАГАТЭ достигли соглашения о запуске четырех новых совместных проектов на 2021-2022 годы. Об этом заявил постоянный представитель Ирана при международных организациях в Вене Казем Гариб Абади, передает ТАСС
«Переговоры с МАГАТЭ закончились соглашением о четырех новых проектах по техническому сотрудничеству в течение 2021-2022 годов, помимо двух прежних проектов в области атомной энергетики и лечения рака», - цитирует его в понедельник агентство IRNA. По словам представителя Ирана, «общая стоимость проектов составляет более €1 млн, которые будут выделены МАГАТЭ».
Он добавил, что «сотрудничество будет затрагивать различные сферы, включая повышение безопасности и эффективности исследовательских реакторов, улучшение кадрового потенциала в области ядерного топлива». «В целом работа в рамках проектов с МАГАТЭ будет осуществляться по 30 направлениям», - отметил Гариб Абади.
Несмотря на обострение ситуации вокруг ядерной сделки, Тегеран и МАГАТЭ неоднократно заявляли, что намерены продолжать сотрудничество в атомной сфере. Так, 27 сентября президент Ирана Хасан Роухани заявил, что страна не стремится к получению ядерного оружия, поэтому разрешает агентству наблюдение за своими атомными объектами.