Եվրոպական ոստիկանական Եվրոպոլ գործակալության ցանցահենները Բելգիայի Դաշնային ոստիկանության հետ համատեղ հաջող կիբեռհարձակում են իրականացրել «Իսլամական պետության» ահաբեկչական կազմակերպության ինտերնետ-ռեսուրսի այսպես կոչված Amaq տեղեկատվական գործակալության դեմ։ Այս մասին տեղեկացրել է RTBF հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով բելգիական հատուկ ծառայությունների աղբյուրներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա տեղեկատվությամբ՝ գործողությունը, որի պատրաստությունը տեւել է մոտ մեկ տարի, իրականացվել է նոյեմբերի 21-22-ին։ Արդյունքում՝ հաջողվել է արգելափակել մի քանի հազար գրառումներ՝ կապված այդ ռեսուրսի հետ։
Amaq-ի գործունեությունը հաջողվել է կասեցնել նաեւ 2018-ին, բայց ԻՊ-ը կարողացավ մի քանի ամսվա ընթացքում վերականգնել իր տեղեկատվական ռեսուրսի աշխատանքը։
ԻՊ-ի հետ կապված տեղեկատվական կայքերը ԵՄ-ում եւ ԱՄՆ-ում ներառված են փակման ենթակա արգելված ռեսուրսների ցուցակում։

Хакеры европейского полицейского агентства Европол совместно с экспертами Федеральной полиции Бельгии провели успешную кибератаку на информационный интернет-ресурс террористической организации «Исламское государство» - так называемое информационное агентство Amaq. Об этом сообщил телеканал RTBF со ссылкой на источники в бельгийских спецслужбах, передает ТАСС
По его информации, операция, подготовка к которой заняла около года, была проведена 21-22 ноября. В результате удалось блокировать несколько тысяч учетных записей, связанных с этим ресурсом.
Деятельность Amaq уже удавалось пресечь в 2018 году, однако ИГ сумела в течение нескольких месяцев возобновить работу своего информационного ресурса.
Информационные сайты, связанные с ИГ, в ЕС и США включены в списки запрещенных ресурсов, подлежащих блокировке.