ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ Սումգայիթ քաղաքի 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանն ունեցած ելույթին:
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահը Սումգայիթ քաղաքի 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանը հանդես է եկել ընդարձակ ելույթով, որտեղ անդրադարձ է կատարել ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցերին, մասնավորապես՝ Սումգայիթում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերին: Ադրբեջանի նախագահը նաեւ բացահայտել է խորհրդային շրջանում ԼՂ-ում ժողովրդագրական պատկերը փոխելու հետեւողական քաղաքականության առկայությունը եւ ափսոսանքով է խոսել այդ քաղաքականության ոչ լիակատար իրագործման կապակցությամբ:
Այս առնչությամբ Աննա Նաղդալյանը նշել է. «Մենք դատապարտում ենք ներքաղաքական խնդիրների հասցեագրման նպատակով ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցերի, մասնավորապես՝ Սումգայիթում տեղի ունեցած ողբերգության շահարկումը:
Սումգայիթյան ջարդերը լավագույնս փաստագրված են, եւ Ադրբեջանի կողմից փաստերի խեղաթյուրումը ժխտողականության վտանգավոր դրսեւորում է, որը հրահրում է հայերի նկատմամբ ատելություն եւ ցեղասպան միտումներ:
Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում, Թալիշում եւ այլուր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունները, էթնիկ զտումները եւ զանգվածային ջարդերի չդատապարտումը ու ավելին՝ դրանց արդարացումը, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվող հակահայկական հռետորաբանությունը, Ռամիլ Սաֆարովի եւ հայերի սպանելու համար այլ մարդասպանների հերոսացումը. այս ամենը խաթարում է վստահության ձեւավորումը եւ վնասում խաղաղ գործընթացին:
Բացահայտելով Ադրբեջանի մտադրությունը եւ այս ուղղությամբ իրականացված քաղաքականությունը՝ փոխելու Արցախի ժողովրդագրական պատկերը՝ հայերի քանակի  նվազեցման եւ ադրբեջանցիների քանակի ավելացման միջոցով՝ Ադրբեջանի նախագահն առավել ընդգծում է հայկական կողմի՝ Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգությանն առնչվող հիմնական մտահոգության վավերականությունը 1988թ.-ին եւ այսօր:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին քաղաքական կամք ցուցաբերել Սումգայիթի զանգվածային բռնություններին իրական գնահատական տալու առնչությամբ, դադարեցնել ժխտողականությունը եւ հարգել զոհերի ու վերապրածների արժանապատվությունը, արժանահավատորեն նպաստել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրսաստմանը:

Spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Anna Naghdalyan made a statement on the 70th anniversary of Sumgait events.
Azerbaijani president has delivered comprehensive address on the occasion of the 70th anniversary of the city of Sumgait, wherein he referred to the issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, particularly the anti-Armenian pogroms in Sumgait. He also spoke about consistent policy of Azerbaijan to change the demographic situation in Karabakh during the Soviet times, expressing his regret that it had not been eventually accomplished .
“We condemn any attempts to speculate on issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, particularly the tragedy of Sumgait, in the context of addressing domestic political issues.
Sumgayit pogroms have been well documented, and Azerbaijan's distortion of the facts is a dangerous manifestation of denial that incites and advocates hatred towards Armenians and genocidal tendencies. Mass atrocities and ethnic cleansing committed against the Armenians, and the lack of condemnation and moreover justification of massacres in Baku, Kirovabad, Maragha, Talish and elsewhere, government-fueled anti-Armenian rhetoric, glorification of Ramil Safarov and other murderers of Armenians; all these undermine confidence building and damage the peace process.
By revealing Azerbaijan’s intentions and the pursued policy of altering Artsakh’s demographics through decreasing the Armenian population and increasing the Azerbaijani population, the President of Azerbaijan further emphasizes the validity of the primary concerns of the Armenian side regarding the existential physical security of the people of Artsakh both in 1988 and today.
We urge the authorities of Azerbaijan to demonstrate political will in making genuine assessment of the mass atrocities committed in Sumgait, to refrain from denialism and to respect the dignity of the victims and survivors, to genuinely contribute to the preparation of peoples to peace,” Anna Naghdalyan said.