ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է կրճատել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բյուջեին վճարումների ծավալը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով CNN-ին։
Պենտագոնում եւ ՆԱՏՕ-ում նրա աղբյուրների համաձայն՝  մինչեւ վերջերս դաշինքի բյուջեի մոտ 22 տոկոսը բաժին էր ընկնում այն միջոցներին, որոնք տրամադրում էր Վաշինգտոնը։ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է կրճատել այդ ցուցանիշը մինչեւ 16 տոկոս։ Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Գերմանիան ծածկում է բյուջեի 14,8 տոկոսը։
Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ ԱՄՆ-ը խնայված միջոցները կուղղի Եվրոպայում անվտանգության ոլորտի մի շարք ծրագրերի ֆինանսավորմանը։ Դրանց թվում են ծրագրերն Ուկրաինայում եւ Վրաստանում։ CNN-ի տվյալներով՝ դաշինքի մյուս պետությունները պատրաստ են փոխհատուցել դեֆիցիտը, որը կգոյանա ամերիկյան կողմի հատկացվելիք միջոցների կրճատումից հետո։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ Վաշինգտոնի այս քայլը  խորհրդանշական է, քանի որ ՆԱՏՕ նշված բյուջեն, որը կազմում է 2,5 մլրդ դոլար, չի արտացոլում դաշինքի պետությունների բոլոր ռազմական ծախսերը։ Այդ բյուջեից, մասնավորապես, միջոցներ կհատկացնեն ՆԱՏՕ կենտրոնակայանների սպասարկմանը, որոշ գործողությունների իրականացմանը՝ պաշտպանական ոլորտում համատեղ ներդրումների տեսքով, ինչպես նաեւ այլ կարիքների։
Հրապարակման մեջ բերվում են ՆԱՏՕ ներկայացուցչի մեկնաբանությունները։ Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ երկրները «համաձայնեցրել են ծախսերի բաշխման նոր բանաձեւը»։ Համաձայն նոր կանոնների՝ դաշինքի բյուջեում եվրոպական երկրների եւ Կանադայի ներդրումը կավելանա, իսկ ԱՄՆ-ի կողմից կկրճատվի։ CNN-ի տեղեկություններով՝ համապատասխան պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել անցած շաբաթ։
Թրամփը բազմիցս քննադատել է ՆԱՏՕ մտնող երկրներին, որ նրանք, իր կարծիքով, բավականաչափ միջոցներ չեն ծախսում դաշինքի հավաքական պաշտպանության ապահովման համար։ Սպիտակ տան ղեկավարը ՆԱՏՕ մասնակից բոլոր երկրներից պահանջել է կարճ ժամկետում պաշտպանական ծախսեը հասցնել մինչեւ ՀՆԱ 2 տոկոսը։ Անցած տարի դաշինքի գագաթաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ նա առաջարկել է, որպեսզի այդ երկրները ոչ միայն կատարեն այդ պարտավորությունը, այլեւ ավելացնեն ծախսերը մինչեւ ՀՆԱ 4 տոկոս։

Администрация президента США Дональда Трампа намерена сократить объем выплат в бюджет Североатлантического альянса, передает ТАСС  со ссылкой на CNN.
По словам его источников в Пентагоне и НАТО, до последнего времени около 22% бюджета альянса приходились на средства, которые предоставлял Вашингтон. Администрация Трампа намерена снизить этот показатель до 16%. По оценкам телеканала, Германия покрывает 14,8% бюджета.
Один из источников отметил, что США направят сэкономленные средства на финансирование ряда программ в сфере безопасности в Европе. В их числе программы на Украине и в Грузии. По сведениям CNN, другие государства, входящие в альянс, готовы компенсировать дефицит, который образуется после сокращения выделяемых американской стороной средств.
Телеканал отмечает, что данный шаг Вашингтона является символическим, поскольку указанный бюджет НАТО, составляющий $2,5 млрд, не отражает всех военных расходов государств, которые входят в Североатлантический альянс. Из данного бюджета, в частности, выделяют средства на обслуживание штаб-квартиры НАТО, на проведение некоторых операций, в виде совместных инвестиций в оборонной сфере, а также на другие нужды.
В публикации приводится комментарий представителя НАТО. Он отметил, что страны, входящие в НАТО, «согласовали новую формулу распределения расходов». Согласно новым правилам, вклад в бюджет альянса со стороны европейских стран и Канады увеличится, а со стороны США - сократится. По сведениям CNN, соответствующие договоренности были достигнуты на прошлой неделе.
Трамп неоднократно критиковал входящие в НАТО страны за то, что они, по его мнению, не тратят достаточно средств на поддержание коллективной обороны альянса. Глава Белого дома требовал от всех стран - участниц НАТО в кратчайшие сроки довести оборонные расходы до 2% ВВП. Во время выступления на саммите альянса в прошлом году он предложил, чтобы такие страны не только выполняли это обязательство, но и увеличили данные расходы до 4% ВВП.