ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է կրճատել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի բյուջեին վճարումների ծավալը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով CNN-ին։
Պենտագոնում եւ ՆԱՏՕ-ում նրա աղբյուրների համաձայն՝  մինչեւ վերջերս դաշինքի բյուջեի մոտ 22 տոկոսը բաժին էր ընկնում այն միջոցներին, որոնք տրամադրում էր Վաշինգտոնը։ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է կրճատել այդ ցուցանիշը մինչեւ 16 տոկոս։ Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Գերմանիան ծածկում է բյուջեի 14,8 տոկոսը։
Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ ԱՄՆ-ը խնայված միջոցները կուղղի Եվրոպայում անվտանգության ոլորտի մի շարք ծրագրերի ֆինանսավորմանը։ Դրանց թվում են ծրագրերն Ուկրաինայում եւ Վրաստանում։ CNN-ի տվյալներով՝ դաշինքի մյուս պետությունները պատրաստ են փոխհատուցել դեֆիցիտը, որը կգոյանա ամերիկյան կողմի հատկացվելիք միջոցների կրճատումից հետո։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ Վաշինգտոնի այս քայլը  խորհրդանշական է, քանի որ ՆԱՏՕ նշված բյուջեն, որը կազմում է 2,5 մլրդ դոլար, չի արտացոլում դաշինքի պետությունների բոլոր ռազմական ծախսերը։ Այդ բյուջեից, մասնավորապես, միջոցներ կհատկացնեն ՆԱՏՕ կենտրոնակայանների սպասարկմանը, որոշ գործողությունների իրականացմանը՝ պաշտպանական ոլորտում համատեղ ներդրումների տեսքով, ինչպես նաեւ այլ կարիքների։
Հրապարակման մեջ բերվում են ՆԱՏՕ ներկայացուցչի մեկնաբանությունները։ Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ երկրները «համաձայնեցրել են ծախսերի բաշխման նոր բանաձեւը»։ Համաձայն նոր կանոնների՝ դաշինքի բյուջեում եվրոպական երկրների եւ Կանադայի ներդրումը կավելանա, իսկ ԱՄՆ-ի կողմից կկրճատվի։ CNN-ի տեղեկություններով՝ համապատասխան պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել անցած շաբաթ։
Թրամփը բազմիցս քննադատել է ՆԱՏՕ մտնող երկրներին, որ նրանք, իր կարծիքով, բավականաչափ միջոցներ չեն ծախսում դաշինքի հավաքական պաշտպանության ապահովման համար։ Սպիտակ տան ղեկավարը ՆԱՏՕ մասնակից բոլոր երկրներից պահանջել է կարճ ժամկետում պաշտպանական ծախսեը հասցնել մինչեւ ՀՆԱ 2 տոկոսը։ Անցած տարի դաշինքի գագաթաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ նա առաջարկել է, որպեսզի այդ երկրները ոչ միայն կատարեն այդ պարտավորությունը, այլեւ ավելացնեն ծախսերը մինչեւ ՀՆԱ 4 տոկոս։

The administration of US President Donald Trump intends to reduce the amount of payments to the NATO budget, TASS reported referring to CNN.
According to his sources at the Pentagon and NATO, until recently, about 22% of the alliance’s budget was financed by Washington. The Trump administration intends to reduce this figure to 16%. According to the channel, Germany covers 14.8% of the budget.
One source noted that the US will direct the savings to finance a number of security programs in Europe. Among them are programs in Ukraine and Georgia. According to CNN, other states that are members of the alliance are ready to compensate for the deficit that forms after the reduction of funds allocated by the American side.
The channel notes that Washington’s move is symbolic, because the NATO budget of $ 2.5 billion does not reflect all military spending of the states that are part of the North Atlantic Alliance. From this budget funds are allocated for servicing NATO headquarters, for carrying out certain operations, in the form of joint investments in the defense sector, as well as for other needs.
The publication provides a comment by a NATO representative. He noted that the countries that are members of NATO, agreed on a new formula for the allocation of costs. According to the new rules, the contribution to the budget of the alliance from the European countries and Canada will increase, and from the US it will decrease. According to CNN, the relevant agreements were reached last week.
Trump has repeatedly criticized NATO countries for, in his opinion, not spending enough money to support the alliance’s collective defense. The head of the White House demanded from all NATO member countries to increase defense spending to 2% of GDP as soon as possible. During a speech at the alliance summit last year, he proposed that such countries not only fulfill this obligation, but also increase these expenditures to 4% of GDP.