Գերմանիայի Բավարիա դաշնային հողից վերջին երկու շաբաթում արտաքսված Ադրբեջանի քաղաքացիների թիվը հասել է 300-ի, հաղորդում է Report-ը:
Ըստ տեղեկությունների՝ Բավարիայից Ադրբեջան երկու ավիաչվերթով ուղարկվել են քաղաքացիները, որոնց մերժել են ապաստան տրամադրելու հարցում, եւ որոնց նկատմամբ դատական որոշումներ են եղել՝ կապված Գերմանիայում անօրինական բնակության հետ:
Արտաքսված ադրբեջանցիների մեծ մասը 3-4 մարդուց բաղկացած ընտանիքներ են: Նրանց թվում կան մարդիկ, որոնք ինքնակամ ցանկացել են Ադրբեջան վերադառնալ: Նրանց օդանավակայան են ուղեկցել միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աշխատակիցները:

The number of Azerbaijani citizens deported from the federal state of Bavaria, Germany, has reached 300 people over the past two weeks, Report said.
According to information, two flights were sent to citizens who were denied asylum from Bavaria to Azerbaijan, in respect of whom there were court decisions, as well as illegally residing in Germany for a long time.
The majority of deported Azerbaijanis are families of 3-4 people. There are also those who wanted to voluntarily return to Azerbaijan, refusing the asylum request. They were brought to the airport, accompanied by staff from the International Organization for Migration.