Իրանի ընդդիմության առաջնորդներից Ալիռեզա Ջաֆարզադեն եւ նրա կողմից ստեղծված Ռազմավարական քաղաքականության հարցերով խորհուրդը զեկույց են հրապարակել, որում նշվում է Իրանում գաղտնի միջուկային կայանի առկայության մասին:
Ջաֆարզադեն հայտարարել է, որ կայանը նախատեսված է Իրանի միջուկային ծրագրի բաղադրիչների գաղտնի արտադրության համար, գրում է Gazeta.ru-ն:
«Այդ կայանը Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության գաղտնի մասնաճյուղերից մեկն է: Այն կարեւոր դեր ունի Իրանի միջուկային ծրագրի զարգացման համար:  Վերջին 4,5 տարվա ընթացքում այդ գործարանում հազարավոր դետալներ են արտադրվել ուրանային ցենտրիֆուգերի համար», –նշվում է զեկույցում:
«Սա վկայում է այն մասին, որ Իրանում կան այլ գաղտնի միջուկային գործարաններ, որոնք զբաղվում են հաջորդ սերնդի ցենտրիֆուգերի արտադրությամբ», –Fox News-ին ասել է ամրիկացի քաղաքագետ Ջոն Բոլտոնը:

Один из лидеров оппозиции Ирана Алиреза Джафарзаде и созданная им организация Совет по стратегической политике, выпустила доклад, рассказывающий о секретной ядерной станции TABA в Иране.
Джафарзаде заявил, что эта станция предназначена для секретного производства компонентов ядерной программы Ирана, пишет Gazeta.ru.
«Эта станция – один из секретных филиалов Организации по атомной энергетике Ирана. Оно играет важную роль в производстве частей центрифуг и развитии иранской ядерной программы. В течение последних 4,5 лет на этом заводе были изготовлены тысячи деталей для урановых центрифуг», – говорится в докладе.
«Нахождение этого объекта подсказывает мне, что в Иране есть и другие секретные ядерные заводы, занимающиеся производством центрифуг следующего поколения», – сказал Fox News американский политик Джон Болтон.