«Տերտերի գործով» դատապարտվածների ու քննության ընթացքում զոհվածների ընտանիքների անդամները այսօր բողոքի ակցիա են կազմակերպել Ադրբեջանի արդարադատության նախարարության առջեւ։
Ինչպես տեղեկացնում է contact.az-ը, ակցիայի մասնակիցները պահանջել են արդարացնող հիմքերով ազատ արձակել դատապարտվածներին եւ հետմահու արդարացնել քննության ընթացքում զոհվածներին՝ նրանց տալով «շեհիդի» կարգավիճակ։ Ոստիկանությունը, հակառակ սովորության, չմիջամտեց ակցիային, այլ միայն հետեւում էր տեղի ունեցողին։ Իրավապահները չխոչընդոտեցին նաեւ ակցիայի բանաձեւի հռչակմանը։
2017 թվականի մայիսի 7-ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը, Պետական անվտանգության ծառայությունը, պաշտպանության եւ ներքին գործերի նախարարությունները  տեղեկացրին մի խումբ զինծառայողների եւ քաղաքացիական անձանց ձերբակալման մասին՝ հօգուտ Հայաստանի հատուկ ծառայությունների լրտեսության պատճառով։ Դատախազությունը քրեական գործ հարուցեց ՔՕ 274 հոդվածով (պետական դավաճանություն)։ Կալանավորվածները դատապարտվեցին տարբեր ժամկետներով ազատազրկումների։ Բայց շուտով հայտնի դարձավ, որ հետաքննության ընթացքում 8-ից ոչ պակաս կասկածյալ սպանվել է կտտանքների հետեւանքով։ Ավելի ուշ չորս սպանված արդարացվեց, իսկ նրանց դեմ մեղադրանքներ սարքած քնիչները ստացան 7 տարվա ազատազրկում։

Члены семей осужденных по «Тертерскому делу» и скончавшихся  в ходе следствия  провели сегодня акцию напротив здания Минюста Азербайджана.
Как сообщает contact.az, участники акции потребовали освобождения по оправдательным основаниям осужденных и посмертной реабилитации погибших на следствии и предоставлении им статуса «шехида». Вопреки обычному, полиция не стала вмешиваться в акцию, а лишь наблюдала за происходящим. Правоохранители не препятствовали также оглашению резолюции акции.
7 мая 2017 года Генпрокуратура, Служба госбезопасности, Минобороны и МВД Азербайджана сообщили о задержании группы военнослужащих и гражданских лиц за шпионаж в пользу спецслужб Армении. Прокуратура возбудила уголовное дело по статье 274 (государственная измена) УК.  Задержанные были приговорены к различным срокам лишения свободы. Однако вскоре стало известно, что в ходе расследования не менее 8 подозреваемых были убиты в результате пыток. Позже  четверо убитых были оправданы, а сфабриковавшие против них обвинения следователи, получили до 7 лет лишения свободы.