Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում որոշակի առաջընթաց է սպասում Բրատիսլավայում հայ գործընկեր Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպման արդյունքներով, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
«Գոյություն ունեցող ստատուս քվոն ոչ մեկին ձեռնտու չէ: Համանախագահները ամեն հայտարարության մեջ սա շեշտում են: Անհրաժեշտ է լուծում գտնել»,- ասել է Մամեդյարովը Բաքվում ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ընդ որում՝ Մամեդյարովը նշել է, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպման արդյունքներով (տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 4-ին Բրատիսլավայում) բանակցային գործընթացում որոշակի առաջընթացի հույս ունի:
Մամեդյարովը նաեւ մեկնաբանել է Մնացականյանի այն հայտարարությունը, որ հանդիպմանը քննարկվելու է Ղարաբաղի կարգավիճակն ու անվտանգությունը: «Կարգավիճակի հարցում ամեն ինչ պարզ է: Բնակչությունը պետք է վերադառնա նորմալ կյանքի: Ինչ վերաբերում է անվտանգությանը, ապա այստեղ կա հարցի հայկական ընկալումը եւ մերը: Կա այն բանի ընկալումը, որ առաջին հերթին զինված ուժերը պետք է վերադառնան զորանոցներ: Այո, անվտանգությունը կարեւոր է: Բայց այն կարեւոր է նաեւ Ադրբեջանի համար, Ղարաբաղում նրա բնակչության համար: Լեռնային Ղարաբաղից փախստականները պետք է վերադառնան նորմալ կյանքի: Մենք դիմել ենք համանախագահներին՝ կապված զեկույց պատրաստելու հետ իրավիճակի գնահատման եւ անվտանգության հարցի լուծման մասին: Դրա համար անհրաժեշտ են լուրջ առարկայական բանակցություններ: Ես կարծում եմ, որ վաղը մենք կբացենք այդ նոր առարկայական բանակցությունները»,- հայտարարել է Մամեդյարովը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նախօրեին հայտարարել էր, որ Բրատիսլավայում առաջիկա հանդիպման ժամանակ քննարկվելու է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերի համալիր:
Նախարարը նշել էր, որ կա հարցերի միասնական փաթեթ, որոնք վերաբերում են կարգավորմանը եւ մթնոլորտին առնչվող հարցերին, որում գործընթացն ընթանում է: Դրանք բոլորը կարեւոր նշանակություն ունեն համալիրում, հայտարարել էր ԱԳՆ ղեկավարը. «Մեր դիրքորոշումը հայտնի է: Մեր առաջնահերթություններն են՝ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը եւ նրա կարգավիճակը»: Նախարարը շեշտել էր, որ հայկական կողմը հանձնառու է խաղաղ կարգավորմանը՝ անցած 1,5 տարում խաղաղ գործընթացում մասնակցության լրջություն ցուցադրելով:

Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров ожидает определенного прогресса в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта по итогам встречи с армянским Зограбом Мнацаканяном в Братиславе, сообщает «Интерфакс- Азербайджан».
«Существующий статус-кво не устраивает никого. Сопредседатели в каждом заявлении подчёркивают это. Надо находить решения», - сказал Мамедъяров в Баку на пресс-конференции по итогам встречи с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
При этом, Мамедъяров отметил, что рассчитывает на определенный прогресс в переговорном процессе по итогам встречи с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном (4 декабря в Братиславе – ИФ).
Мамедъяров также прокомментировал заявление Мнацаканяна о том, что на встрече будет обсуждаться статус и безопасность Карабаха. «На счёт статуса все ясно. Население должно вернуться к нормальной жизни. Что касается безопасности, то здесь есть армянское понимание вопроса и наше. Есть понимание того, что в первую очередь, вооруженные силы должны вернуться в казармы. Да, безопасность важна. Но она важна и для Азербайджана, его населения в Карабахе. Беженцы из Нагорного Карабаха должны вернуться к нормальной жизни. Мы обратились к сопредседателям в связи с подготовкой доклада об оценке ситуации и решения вопроса безопасности. Для этого нужны серьезные предметные переговоры. Я думаю, что завтра мы откроем эти новые предметные переговоры», - заявил Мамедъяров.
Напомним, что накануне глава МИД Армении Зограб Мнацаканян  заявил, что на предстоящей в Братиславе встрече будет обсуждаться комплекс вопросов карабахского урегулирования.
Министр отметил, что есть единый пакет вопросов, касающихся урегулирования  и вопросов, касающихся атмосферы, в которой протекает процесс. Все  они имеют важное значение в комплексе, заявил глава МИД: «Наша позиция известна. Наши приоритеты – безопасность Нагорного Карабаха и его статус». Министр подчеркнул, что армянская сторона привержена мирному урегулированию, продемонстрировав серьезность участия в мирном процессе за прошедшие полтора года.