Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մասիս Մայիլյանին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը։
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկվել են Բրատիսլավայի համաժողովի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կայանալիք հանդիպմանն ընդառաջ Հայաստանի և Արցախի ակնկալիքներն ու առաջնայնությունները:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է նման ձևաչափով պարբերաբար հանդիպումների անցկացման կարևորությունը՝ նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից մտքեր փոխանակելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված քայլերի և հեռանկարների շուրջ։
Ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացման համատեքստում ընդգծվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև իրականացված փոխանակման ծրագրի անցկացումը:
Նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը՝ շփման գծում միջադեպերի կանխման նպատակով:
Երկուստեք ընդգծվել է Արցախի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների լիարժեք ներգրավվածության անհրաժեշտությունը խաղաղ գործընթացին, հատկապես կարգավորման բովանդակային հարցերի շուրջ։

They discussed expectations and priorities of Armenia and Artsakh ahead of the meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers that will be held in Bratislava under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Armenian foreign minister underscored importance of meetings in such format noting that they provide an opportunity to exchange thoughts over the moves targeted at peaceful settlement of Karabakh conflict.
They attached importance to the exchange program between the journalists of Armenia, Azerbaijan and Artsakh in the context implementation of the commitment to prepare peoples for peace.
Minister Mnatsakanyan reaffirmed the necessity of implementing an agreement to preserve ceasefire in order to prevent incidents at the line of contact.
The sides emphasized the need for the Artsakh authorities to be fully involved in the peace process, especially when it is related to the matter of substance.