Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը կոչ է արել չիդեալականացնել ԽՍՀՄ-ը, կրպակներում «գրեթե ոչինչ չկար», իսկ ժամանակակից երիտասարդության մեծ մասի համար այնտեղ խիստ անհարմարավետ կլիներ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Խորհրդային Միությունում շատ լավ բան կար, դա միանգամայն ճիշտ է, բայց իդեալականացնել Խորհրդային Միությունը չարժե, դա շատ բարդ պետություն էր,- ասել է նա ռուսական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։- Երիտասարդները երբեմն ասում են, որ ցանկանում են հայտնվել այնտեղ։ Բայց որտե՞ղ հայտնվեն։ Խանութի դատարկ վաճառասեղանի առջե՞ւ, թե՞ ճտքակոշիկների հերթում։ (Երիտասարդները) անգամ պատկերացնել չեն կարող, որ չէ՞ որ գրեթե ոչինչ չկար, անգամ այնպիսի քաղաքում, ինչպիսին Լենինգրադն էր»։
Մեդվեդեւն ավելացրել է, որ «ժամանակակից երիտասարդության բացարձակ մեծամասնությունն այնտեղ պարզապես չէր կարող ապրել, ժամանակակից երիտասարդությունն այնտեղ չափազանց անհարմարավետ կզգար»։
ՌԴ կառավարության ղեկավարը խոստովանել է, որ խորհրդային պետությունում եղել են որոշակի սոցիալական երաշխիքներ, «եւ այդ մասին պետք է հշել եւ ինչ-որ տարրեր վերցնել այսօր»։ «Բայց չի կարելի իդեալականացնել նաեւ այդ երաշխիքները։ Առողջապահության համակարգը անվճար էր, բայց հարցն այն է, թե ինչպիսին էր այն։ Բուժզննումները դպրոցում, օրինակ, ես հիշում եմ, կայանում էին նրանում, որ բոլորի հասակն էին չափում»,- նշել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով՝ «շատ բաներ, իսկապես, ռացիոնալ էին, կրթական համակարգը ընդհանուր առմամբ վատը չէր, եւ այդ համակարգի առանձին տարրեր պետք է պատճենել»։
«Չի կարելի իդեալականացնել Խորհրդային Միությունը։ Անկեղծ ասեմ, ժամանակակից երիտասարդության բացարձակ մեծամասնությունն այնտեղ պարզապես չէր կարող ապրել։ Երբ մարդիկ կարդում են հիշողություններ, որոնք համակված են որոշակի ռոմանտիզմով, իհարկե, դա նման (նոստալգիական) տրամադրություններ առաջացնում է (երիտասարդ սերնդի մեջ)։ Բայց ակնհայտ է, որ ժամանակակից երիտասարդությունն այնտեղ չափազանց անհարմարավետ կզգար»,- ասել է Մեդվեդեւը։
Ամփոփելով՝ կառավարության նախագահը նշել է, որ «անցյալ վերադառնալ անհնար է, պետք է առաջ նայել»։ «Բայց ոչ մի դեպքում այն (անցյալը) չի կարելի ջնջել։ Խորհրդային Միությունը մեր պատմությունն է, հակասական, բայց շատ կարեւոր»,- եզրափակել է Մեդվեդեւը։

Премьер-министр России Дмитрий Медведев призвал не идеализировать СССР, на прилавках «практически ничего не было», а большей части современной молодежи там было бы крайне неуютно, передает ТАСС
«В Советском Союзе было много хорошего, это абсолютно точно, но идеализировать Советский Союз не надо, это было очень сложное государство, - заявил он в интервью российским телеканалам. - Молодежь порой говорит, что хочет там очутиться. Но где очутиться? У пустой полки в магазине или в очереди за сапогами? [Молодые] люди даже представить себе не могут, что ведь практически ничего не было, даже в таком городе, как Ленинград».
Медведев добавил, что «абсолютное большинство современной молодежи там просто не смогло бы жить, современной молодежи там было бы крайне неуютно».
Глава правительства РФ признал, что в советском государстве были определенные социальные гарантии, «и об этом нужно помнить и какие-то элементы брать на вооружение сегодня». «Но нельзя идеализировать и эти гарантии. Система здравоохранения была бесплатная, но вопрос в том, какая. Медосмотры в школе, например, я помню, заключались лишь в том, что мерили вес и рост», - отметил он.
В то же время, по его словам, «многие вещи, действительно, были устроены по-своему рационально, система образования была в целом неплохая, и отдельные элементы этой системы нужно копировать».
«Нельзя идеализировать Советский Союз. Скажу прямо, абсолютное большинство современной молодежи там просто не смогло бы жить. Когда люди читают воспоминания, которые проникнуты определенным романтизмом, конечно, это продуцирует такие [ностальгические] настроения [у молодого поколения]. Но очевидно, что современной молодежи там было бы крайне неуютно», - заявил Медведев.
Резюмируя, глава кабмина отметил, что «вернуться в прошлое невозможно, надо смотреть вперед». «Но ни в коем случае его [прошлое] нельзя зачеркивать. Советский Союз - это наша история - противоречивая, но очень важная», - заключил Медведев.