Դեկտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով Բրատիսլավայում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ նախարարական 26-րդ համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը։
ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել ԵԱՀԿ նախարարական 26-րդ համաժողովի օրակարգին՝ կարևորելով օրակարգային հարցերի շուրջ դիրքորոշումների համադրումը և Կազմակերպության շրջանակներում նախաձեռնությունների փոխադարձ սատարումը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ նման ձևաչափով հանդիպումները լավ հնարավորություն են ընձեռում անդրադառնալու եվրոպական անվտանգության առջև ծառացած խնդիրներին և ուղենշելու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք գործնական քայլերը:
ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև օրերս Բիշքեկում կայացած հանդիպման ժամանակ Կազմակերպության կողմից ընդունած որոշումների կատարման ընթացքին:
ԱԳ նախարար Մնացականյանը ՀԱՊԿ գործընկերների հետ անդրադարձ է կատարել նախօրեին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ կայացած հանդիպմանը և այս համատեքստում ներկայացրել ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականները:

Министр иностранных дел Армении Зохраб Мнацаканян, находящийся с рабочим визитом в Братиславе, 5 декабря принял участие во встрече министров иностранных дел стран-участниц ОДКБ в рамках 26-й Министерской конференции ОБСЕ.
Как сообщили Новости Армении -NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, министры подробно коснулись повестки конференции, подчеркнув важность координации позиций по разным вопросам и взаимной поддержки инициатив в рамках Организации.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что встречи в таком формате дают хорошую возможность поразмышлять о проблемах, стоящих перед европейской безопасностью, и определить практические шаги, которые необходимо предпринять для их преодоления.
Глава МИД Армении коснулся встречи с министром иностранных дел Азербайджана под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ и в этом контексте представил оценки армянской стороны по карабахскому процессу.