ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ինքը Իսրայելի երբեւէ ունեցած լավագույն ընկերն է:
Նա հայտարարել է, որ ամերիկյան հրեաները սխալվել են՝ քվեարկելով դեմոկրատների օգտին իրեն նախորդող Բարաք Օբամայի ժամանակ, հաղորդում է AFP-ը:
«Ձեզնից շատերը քվեարկել են վերջին վարչակազմի ներկայացուցիչների օգտին: Մի օր դուք ստիպված կլինեք բացատրել դա, քանի որ ես չեմ կարծում, որ նրանք (դեմոկրատները՝ խմբ.) չափազանց շատ են սիրում Իսրայելին»,-ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ «Իսրայելը երբեք ավելի լավ ընկեր չի ունեցել Սպիտակ տանը, քան իրենց նախագահ Դոնալդ Թրամփը»:
Թրամփը ելույթ է ունեցել իսրայելա-ամերիկյան խորհրդի նիստի ժամանակ, որը հասարակական կազմակերպություն է, որի հովանավորներից է միլիարդատել Շելդոն Ադելսոնն ու նրա տիկին Միրիամը՝ լինելով Թրամփի հայտնի կողմնակիցները:
Հրեաները կազմում են էլեկտորատի փոքր մասը, սակայն Ֆլորիդայում նրանք ներկայացնում են ընտրողների որոշիչ մասը: Պատմականորեն ամերիկյան հրեաները քվեարկում են դեմոկրատների օգտին:
Թրամփը, որը հույս ունի վերընտրվել երկրորդ ժամկետում, հատկապես ջանասիրաբար փորձում է ստանալ ամերիկյան հրեաների ձայները:
Պաշտոնը ստանձնելու պահից ի վեր նա փոխել է Մերձավոր Արեւելքում ամերիկյան բազմամյա քաղաքականությունը՝ կատարելով իսրայելյան մի շարք պահանջներ եւ գրեթե փակելով դուռը պաղեստինցիների դեմ:
Նա ճանաչել է Յերուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք, ինչպես նաեւ ընդունել է Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքներում: Նոյեմբերին Թրամփի վարչակազմը հայտարարել էր, որ այլեւս չի համարելու Արեւմտյան ափին օկուպացված պաղեստինյան հողերում իսրայելյան բնակավայրերը որպես անօրինական:

Президент США Дональд Трамп объявил себя лучшим другом, которого когда-либо был у  Израиля.
Он заявил, что американцы-евреи были неправы, голосуя за демократов при его предшественнике Бараке Обаме, передает AFP.
«Многие из вас голосовали за людей в последней администрации.  Когда-нибудь вам придется объяснить это мне, потому что я не думаю, что  они (демократы – ред.)  слишком любят Израиль», - сказал Трамп, добавив, что  «у еврейского государства никогда не было лучшего друга в Белом доме, чем ваш президент Дональд  Трамп».
Трамп  выступал на заседании израильско-американского совета, некоммерческой организации, в число спонсоров которой входит миллиардер Шелдон Адельсон и его жена Мириам - оба они являются известными сторонниками Трампа.
Евреи составляют лишь небольшую часть электората, но во Флориде они представляют собой решающую часть избирателей. Исторически американцы-евреи голосуют за демократов.
Трамп, который надеется переизбраться на второй срок,  особенно усердно старается получить голоса американских евреев.
С момента вступления в должность он изменил многолетнюю американскую политику на Ближнем Востоке, поддержав ряд израильских требований и почти захлопнув дверь перед палестинцами.
Он признал  Иерусалим столицей Израиля, а также признал  суверенитет Израиля над Голанских высотами. В ноябре администрация Трампа заявила, что больше не будет считать израильские поселения на оккупированных палестинских землях на Западном берегу незаконными.