ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ՛Բրայենը հաստատել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Վաշինգտոն այցի ժամանակ նրա հանդիպումը ամերիկացի առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ, հայտնում է CBS-ը:
«Կարծում եմ, որ դա տեղի ունենալու հավանականություն կա: Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Օ՛Բրայենի խոսքով՝ Թրամփի եւ Լավրովի հանդիպումը կհամապատասխաներ փոխադարձության սկզբունքներին: «Երբ ԱՄՆ պետքարտուղար [Մայքլ] Պոմպեոն Ռուսաստանում էր, [Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր] Պուտինը նրա հետ հանդիպել է»,- շեշտել է ԱՄՆ նախագահի օգնականը: «Այնպես որ, փոխադարձության սկզբունքից ելնելով՝ մենք նման տարբերակը դիտարկում ենք: Բայց մենք դիտարկում ենք նաեւ այլ տարբերակներ: Տեսնենք՝ կկարողանանք արդյոք այդպես անել»,- հավելել է նա:
Օ՛Բրայենը հայտնել է նաեւ, որ Թրամփի եւ Լավրովի հանդիպման դեպքում «քննարկվելու է ընդհանրապես սպառազինության վերահսկման թեման»:
Ավելի վաղ The Washington Post պարբերականը, վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչներին, հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 10-ին Վաշինգտոնում Պոմպեոն մտադիր է Լավրովի հետ քննարկել երկկողմ հարաբերությունները, սպառազինությունների վերահսկումը, Սիրիայում եւ Ուկրաինայում իրավիճակը: Պարբերականին հայտնի չէր Թրամփի հետ Լավրովի հանդիպման հավանականության մասին:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը վերջին անգամ Վաշինգտոն է այցելել 2017 թվականին եւ այդ ժամանակ ընդունվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից:

Помощник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен подтвердил возможность встречи министра иностранных дел России Сергея Лаврова в ходе его визита в Вашингтон с американским лидером Дональдом Трампом, передает ТАСС  со ссылкой на CBS.
«Я думаю, что есть возможность того, что это произойдет. Мы работаем над этим», - сказал он.
По словам О'Брайена, встреча Трампа и Лаврова отвечала бы принципам взаимности. "Когда госсекретарь США [Майкл] Помпео был в России, [президент России Владимир] Путин встречался с ним», - подчеркнул помощник президента США. «Так что, исходя из принципа взаимности, мы рассматриваем такой вариант. Но мы также рассматриваем и другие варианты. Посмотрим, сможем ли мы так сделать», - добавил он.
О'Брайен сообщил также, что в случае встречи Трамп и Лавров «обсудят в целом тему контроля над вооружениями».
Ранее газета The Washington Post со ссылкой на представителей администрации США сообщила о том, что Помпео намерен обсудить с Лавровым 10 декабря в Вашингтоне двусторонние отношения, контроль над вооружениями, ситуацию в Сирии и на Украине. О возможности встречи Лаврова с Трампом изданию известно не было.
Последний раз глава МИД РФ посещал Вашингтон в 2017 году и был принят тогда президентом США Дональдом Трампом.