Apple ընկերության չինական ծագում ունեցող նախկին աշխատակիցներին մեղադրում են առեւտրային գաղտնիքը գողանալու եւ այն իրենց հայրենիքին փոխանցելու մեջ, տեղեկացնում է «Վեստի»-ն։
Apple տեխնոլոգիական հսկան փորձում է դատարանի միջոցով ԱՄՆ-ում պահել իր երկու նախկին աշխատակիցներին։ Չինական ծագում ունեցող ամերիկացիներ Սյաոլան Չժանը եւ Չժի Չժուն Չենը մեղադրվում են ընկերության առեւտրային գաղտնիքը գողանալու մեջ, եւ, դատախազների կարծիքով, նրանք լիովին կարող էին այդ գաղտնիքները տանել իրենց հայրենիք՝ Չինաստան։
Մասնավորապես, Չժանը, Reuters-ի տեղեկատվությամբ, աշխատել է Apple-ի գաղտնի ծրագրի վրա՝ մեքենան ինքնուրույն վարելու համար, եւ հավաքել է ֆայլեր՝ կապված նախագծի հետ նախքան ղեկավարությանը հայտնելը, որ գնում է չինացի մրցակիցների մոտ։ Դաշնային գործակալները ձերբակալել են Չժանին անցած տարի Սան Խոսե օդանավակայանում, դեպի Չինաստան ուղեւորվելիս։
Մեղադրողները նաեւ հավաստիացնում են, որ Չենը Apple-ից վերցրել է ավելի քան 2 հազար ֆայլ, որոնք պարունակում են «ուղեցույցներ, սխեմաներ եւ համակարգչային էկրանների լուսանկարներ, որոնք ցույց են տալիս Apple-ի պաշտպանված տվյալների շտեմարանների էջերը»՝ մտադրություն ունենալով դրանք հանձնել մրցակիցներին։ Չժի Չժուն Չենին նույնպես կալանավորել են Չինաստան թռչել փորձելիս։
Տղամարդկանց մեղադրել են առեւտրային գաղտնիքը գողանալու մեջ, բայց նրանցից ոչ մեկը չի ընդունել մեղքը։ Apple-ի նախկին աշխատակիցներին գրավի դիմաց բաց են թողել, եւ այդ ժամանակվանից նրանք գտնվում են հսկողության տակ (կրում են ռադիո- եւ GPS տվիչներ)։ Դատախազությունը, ունենալով Apple-ի հավանությունը, պնդում է, որ մեղադրյալները կրիչները կրեն մշտապես եւ չհեռանան ԱՄՆ-ից։
Երկու կասկածյալների փաստաբան Դանիել Օլմոսն ասել է, որ իր պաշտպանյալները լուրջ պատճառներ ունեն՝ կապված ընտանիքի հետ, եւ նրանք պետք է լինեն Չինաստանում։ Բայց ԱՄՆ դատախազի օգնական Մարիսա Հարիսը պնդում է, որ եթե նրանցից որեւէ մեկը մեկնի Չինաստան, դաշնային պաշտոնյաների համար դժվար, եթե չասենք՝ անհնար կլինի ապահովել նրանց արտահանձնումը դատի համար։

Бывшие работники компании китайского происхождения обвиняются в краже коммерческой тайны и возможности увезти ее на родину, передают «Вести».
Технологический гигант Apple пытается через суд удержать в США двух своих бывших сотрудников. Американцы китайского происхождения Сяолан Чжан и Чжи Чжун Чэнь обвиняются в краже коммерческой тайны компании, и, по мнению прокуроров, они вполне могут увезти ее секреты на родину, в КНР.
В частности, Чжан, по информации Reuters, работал над секретной программой Apple для самостоятельного вождения автомобиля и забрал файлы, связанные с проектом, прежде чем сообщить руководству компании, что уходит к китайским конкурентам. Федеральные агенты арестовали Чжана в прошлом году в аэропорту Сан-Хосе во время посадки на рейс в Китай.
Обвинители также утверждают, что Чэнь забрал у Apple более 2 тыс. файлов, содержащих «руководства, схемы и фотографии компьютерных экранов, показывающих страницы из защищенных баз данных Apple», намереваясь передать их конкурентам. Чжи Чжун Ченя также задержали при попытке улететь в КНР.
Мужчин обвинили в краже коммерческой тайны, однако ни один из них не признал себя виновным. Бывших сотрудников Apple выпустили под залог вскоре после ареста, и с тех пор они находились под наблюдением (носили радио- и GPS-передатчики). Прокуратура, заручившаяся поддержкой Apple, настаивает на том, чтобы обвиняемые носили маячки постоянно и не покидали США.
Адвокат обоих подозреваемых Даниэль Олмос заявил, что у его подзащитных есть серьезные причины, связанные с семьей, из-за которых им необходимо побывать в Китае. Однако помощник прокурора США Марисса Харрис утверждает, что если кто-либо из них уедет в КНР, федеральным чиновникам будет трудно, если не невозможно, обеспечить их экстрадицию для суда.