Շուշիում կբացվի արցախա-իտալական արհեստագործական ուսումնարան: Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Արցախի նախկին վարչապետ, հիմա «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար եւ Արցախի նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ իտալական ուսումնարանը կհամալրի արդեն գործող ֆրանսիական դպրոցը. ֆրանսիացիներն օգնում են շինարարներ պատրաստել, իսկ իտալացիները կսովորեցնեն դիզայն, փայտամշակում, խճանկար, հյուրանոցային գործ: Նաեւ Գերմանիայից խոշոր նրդրում կատարելու առաջարկ կա այգեգործության եւ գյուղատնտեսության ոլորտում:
Արայիկ Հարությունյանը հավաստեց, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ամեն տեսակի օժանդակություն են ցուցաբերում Արցախի տնտեսության զարգացման համար: «Խոսքը խոշոր ներդրումային ծրագրերի մասին է, սպառազինությունից մինչեւ ժողովրդի ու բանակի սոցիալական հարցերի լուծում»,- պարզաբանեց Հարությունյանը:
Այս համատեքստում նա հիշեց, որ Հայաստանի եւ Արցախի տնտեսությունների զարգացումը ուղղակիորեն կապված է անվտանգության հետ: Նրա խոսքով՝ եթե առաջիկա 5 տարում չհաջողվի ապահովել լուրջ տնտեսական աճ, խնդիրներ կլինեն: Պատերազմի հավանականությունը կհաջողվի բացառել, եթե Հայաստանն ունենա 8 տոկոսից ոչ պակաս տնտեսական աճ, կարծում է Հարությունյանը: Նա հավելեց, որ տնտեսական աճի համար նախադրյալներ կան:
Արցախի նախկին վարչապետը չխուսափեց քննադատությունից: Նրա խոսքով՝ Արցախը չի կարող Սարսանգի ջրամբարի ջուրն օգտագործել ոռոգման համար այն պատճառով, որ բաշխիչ ցանցը հակառակորդի վերահսկողության տակ է: Արդյունքում՝ ջուրը գնում է Ադրբեջան: Հիմա իրավիճակը փոխելու փորձեր են ձեռնարկվում, ինչը թույլ կտա ոռոգել 10-15 հա: Սա Արցախի համար կարեւորագույն տնտեսական նախագիծ է, նշեց Արայիկ Հարությունյանը:

An Artsakh-Italian vocational school will open in Shushi, former PM, and the head of the Free Homeland party and Artsakh presidential candidate Arayik Harutyunyan told repoters on Wednesday in Yerevan.
According to him, the Italian school will complement the existing French school: the French help in the training of builders, and the Italians will teach design, wood processing, mosaics, hotel business. There is also a proposal for a major investment from Germany in the field of horticulture and agriculture.
The current Armenian authorities render all possible assistance in the development of the Artsakh economy, he said.
“We are talking about major investment programs, from armament to solving social issues of the people and the army,” Harutyunyan noted.
He recalled that the development of the economy of Armenia and Artsakh is directly related to security. According to him, there will be problems if in the next five years it is not possible to ensure serious economic growth The probability of war can be ruled out if Armenia has at least 8% of economic growth, Harutyunyan said. There are prerequisites for economic growth, he added.
Former Artsakh PM could not resist criticism. According to him, Artsakh cannot use the water of the Sarsang Reservoir for irrigation due to the fact that the distribution network is under enemy control. The water goes to Azerbaijan. Attempts are now being made to change the situation, which will allow irrigating 10-15 tons of ha. This is an important economic project for Artsakh, Arayik Harutyunyan noted.