Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 13–ին, ուղերձ է հղել ԱՄՆ Սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Միթչ ՄըքՔոնելին, Սենատում դեմոկրատական փոքրամասնության առաջնորդ Չաք Շումերին, սենատորներ Ռոբ Մենենդեսին և Թեդ Քրուզին՝ ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի միաձայն ընդունման կապակցությամբ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունից։
«Ցանկանում եմ խորին երախտագիտությունս հայտնել ձեզ և ԱՄՆ Սենատի անդամներին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի միաձայն ընդունման համար, որը հզոր քայլ է՝ ուղղված ապագա ոճրագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը: Սենատի որոշումը նշանակալի քայլ է վերահաստատելու, որ ճշմարտությունը, արդարությունը և մարդկությունը մնում են մարդու հիմնարար իրավունքների հիմնասյուներն ու արժեքները: Այս առումով ես բարձր եմ գնահատում ԱՄՆ Սենատի որոշումը և, օգտվելով առիթից, կցանկանայի ձեզ և ամերիկացի ժողովրդին փոխանցել հայ ժողովրդի խորին երախտագիտությունն ու հարգանքը:
Համոզված եմ, որ մենք պետք է շարունակենք զարգացնել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական երկխոսությունը, ակտիվացնենք երկկողմ հարաբերությունները և ամրապնդենք մեր գործընկերությունն ու համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ոլորտներում»,-ասվում է նախագահ Սարգսյանի ուղերձում։

Президент Армении Армен Саркисян выразил благодарность Сенату США за признание Геноцида армян. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе парламента Армении. Президент в частности направил послание лидеру республиканского большинства Сената Митчу МакКоннеллу, лидеру демократического меньшинства Чаку Шумеру, сенаторам Робу Менендесу и Теду Крузу.
«Хочу выразить глубокую признательность вам и членам сената США за единогласное принятие резолюции о признании Геноцида армян, что является мощным шагом, направленным на предотвращение в будущем злодеяний и преступлений против человечества. Это значимый шаг, подтверждающий, что истина, справедливость и человечность остаются ценностью и фундаментом основополагающих прав человека.
В этом смысле высоко ценю решение Сената, и, пользуясь случаем, хочу передать вам и американскому народу глубокую признательность и уважение армянского народа», - говорится в послании Саркисяна.  Он заявил также о необходимости развития стратегического диалога между Арменией и США, активизации двусторонних отношений и укрепления партнерства и сотрудничества во всех возможных сферах.