Իրանում փորձում են փրկել ազգային արժույթ ռիալը` կրճատելով այն 4 զրոյով, որպեսզի հավասարվի ԱՄՆ դոլարին:
«Նոր իրանական ռիալը համարժեք կլինի մեկ ԱՄՆ դոլարին», - Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մահմուդ Բահմանի խոսքը մեջբերել է IRNA գործակալությունը:
Իրանի ռիալը կտրուկ արժեզրկվեց 1979թ Իսլամական հեղափոխությունից հետո: Եթե նախկինում այս ժամանակահատվածում մեկ դոլարը հավասար էր 70 ռիալի, ապա այժմ մեկ դոլարը հավասար է 11 հազար ռիալի: Վերջին օրացուցային տարում (այն ավարտվել է մարտի 20-ին) ինֆլ;յացիան կազմել է 12,4 տոկոս:
Նշենք, որ եթե այս քաղաքականությունը  կիրառվի պրակտիկայում, ապա որոշ փոփոխություններ կլինեն նաեւ հայ-իրանական հարաբերություններում, քանի որ երկու երկրների միջեւ առեւտուրը կատարվում է դոլարով: 2009 թ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 153,4 մլն դոլար, որը  կազմում է Հայաստանի արտաքին առեւտրի 3.8 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ, Իրանը Հայաստանի 7-րդ առեւտրային գործընկերն է:
Հայ-իրանական առեւտրատնտեսական հարաբերությունները միակողմանի են, քանի որ Հայաստանը հիմանականում հանդես է գալիս որպես ներմուծող երկիր: 2009 թ, Հայաստանից Իրան է արտահանվել 19 մլն դոլարի արտադրանք, իսկ ներմուծվել է 134,4 մլն դոլարի: Քանի որ Հայաստանում Իրանի ռիալը չի գործում, ստացվում է, որ նրանք պետք է ընդունեն հայկական դրամը` որպես վճարման միջոց: Եթե սա տեղի ունենա, ապա հայկական դրամը կտրուկ կամրացնի իր դիրքերը:

В Иране пытаются спасти национальную валюту риал путем сокращения четырех нулей, чтобы таким образом привести ее в соответствие с долларом США.
«Новый иранский риал будет эквивалентен одному доллару США», - цитирует слова главы иранского Центробанка Махмуда Бахмани агентство IRNA.
Иранский риал резко упал после Исламской революции 1979 года - если до этого периода 1 доллар равнялся 70 риалам, то к сегодняшнему дню курс упал до 11.000 реалов за один доллар. Уровень инфляции последнего календарного года, который в Иране закончился 20 марта, составил 12,4%.
Отметим, что если эта политика будет применена на практике, определенные заминки возникнут и в армяно-иранских отношениях, поскольку торговля между двумя странами ведется в долларах. В 2009 году торговый оборот между Ираном и Арменией составил $153,4 млн, что составляет 3,8% от внешней торговли Армении. В целом Иран 7-ой торговый партнер Армении.
Армяно-иранские торговые связи однобоки – Армения по большей части выступает как страна-импортер. В 2009 году Армения в Иран экспортировала продукцию на $19 млн, а импортировала на $134,4 млн. Поскольку иранский реал в Армении не ходит, то получается, что Иран должен принять армянский драм в качестве средства платежа. Если это произойдет, то армянский драм резко укрепит свои позиции.