Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Փաշինյանի մոտեցումը, փաստացիորեն, սպասարկում է Ադրբեջանի ազգային եւ պետական շահերը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Վիտալի Բալասանյանի գրասենյակը:
«2018 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, ԼՂ հիմնախնդրի լուծման մասին արտահայտվելիս, հաճախ տալիս է իրարամերժ եւ անընդունելի գնահատականներ. այն է՝ «Արցախը պետք է մասնակցություն ունենա Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման բանակցություններին», «Արցախը Հայաստան է, եւ վերջ, միացում», «Արցախյան հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի նաեւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար»:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Փաշինյանի մոտեցումը, փաստացիորեն, սպասարկում է Ադրբեջանի ազգային եւ պետական շահերը, որի դրսեւորումը հրապարակայնացվեց ս.թ. դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանի շուրթերով, երբ վերջինս հայտարարեց, թե Փաշինյանը դեմ չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններում Ալիեւի հետ լինեն նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները:
Արցախի իշխանությունները բազմիցս հրապարակայնորեն դեմ են արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչների հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների ցանկություններին՝ նրանց բանակցային որեւէ ձեւաչափում ընդգրկելու հարցում:
Եթե բանակցային գործընթացում ներգրավված երկրների, ներառյալ Հայաստանի կողմից, փորձ արվի բանակցություններում ներգրավել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչներին, ապա դա կլինի Արցախի Հանրապետության գոյության ընթացքում ամենամեծ վտանգներից ու սպառնալիքներից մեկը, որի չեզոքացմանը կուղղվեն հայության բոլոր առողջ եւ իրատես ուժերը:
Այդ կարեւորագույն պայքարի առաջնագծում կլինեն նաեւ Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի հազարավոր համախոհներն ու աջակիցները»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's approach to the settlement of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, in fact, serves the national and state interests of Azerbaijan. The office former Secretary of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Security Council Vitali Balasanyan has released a statement to this effect.
"Nikol Pashinyan, who holds the post of RA Prime Minister following the change of power in the Republic of Armenia in April 2018, often gives contradictory and unacceptable assessments when expressing his views on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict," the statement reads, in particular. “Pashinyan's approach to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, in fact, serves the national and state interests of Azerbaijan, the manifestation of which was made public on December 10, by the mouth of Hovhannes Igityan, Deputy Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA National Assembly and [majority] My Step faction MP, when he stated that Pashinyan was not against the representatives of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh to also be with [Azerbaijan President Ilham] Aliyev in the negotiations on the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
The authorities of Artsakh have repeatedly openly opposed the wishes of the OSCE Minsk Group and the Azerbaijani authorities to involve the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh in any negotiation format.
If the countries involved in the negotiation process, including Armenia, try to involve representatives of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh in the negotiations, it will be one of the biggest perils and threats during the existence of the Artsakh Republic, and all the healthy and realistic forces of the Armenians will be directed to neutralizing it.”