Վենեսուելայի Սահմանադրական ասամբլեան որոշել է խորհրդարանական իմունիտետից զրկել ընդդիմության կողմից վերահսկվող Բոլիվարական Հանրապետության ազգային ասամբլեայի չորս պատգամավորի «հայրենիքի դավաճանության» պատճառով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով EFE գործակալությանը։
Նրա տվյալներով՝ սկսված հետաքննության պատճառով իմունիտետից կզրկվեն Խորխե Միլյանը, Էռնան Քլարեթ Ալեման Պերեսը, Կառլոս Ալբերտո Լոսանո Պարան եւ Լուիս Ստեֆանյելին, որոնք ներկայացնում են խոշոր ընդդիմադիր կուսակցություններ։
Ավելի վաղ Վենեսուելայի Գերագույն դատարանը բավարարել էր դատախազության՝ պատգամավորներին «հայրենիքի դավաճանության, դավադրության եւ ապստամբության հրահրելու» մեղադրանք ներկայացնելու հայցադիմումը։

Конституционная ассамблея Венесуэлы постановила лишить парламентского иммунитета четырех депутатов контролируемой оппозицией Национальной ассамблеи Боливарианской Республики «за измену родине», сообщает ТАСС со ссылкой на агентство EFE.
По его данным, из-за начатого расследования иммунитета будут лишены Хорхе Мильан, Эрнан Кларет Алеман Перес, Карлос Альберто Лосано Парра и Луис Стефанельи, представляющие крупнейшие оппозиционные партии.
Ранее Верховный суд Венесуэлы удовлетворил прошение прокуратуры о предъявлении депутатам обвинений в «измене родине, сговоре и подстрекательстве к восстанию».