Հունվարի 15-ին շրջանառությունից կհանվի սպանդանոցում մորթի սերտիֆիկատ չունեցող միսը։ Այս մասին այսօր «Սպանդանոցում անասունների մորթի անցման կարեւորությունը» համաժողովում ասաց Սննդամթերքի անվտանգության տեսչության ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը։ Նրա խոսքով՝ բակային մորթից սպանդանոցներում մորթին լիովին անցման գործընթացը իրականացվում է 2017 թվականից, բոլոր շահագրգիռ կողմերը մանրամասն տեղեկացվել են ինչպես հանդիպումների ժամանակ, այնպես էլ ԶԼՄ-ներից։ Այդ պատճառով ոչ մի ներողամտություն չի ցուցաբերվելու, հավաստիացրել է Ավետիսյանը։
«Մենք կոշտ վերահսկում կիրականացնենք, N5 ձեւ չունեցող միսը կհանվի շրջանառությունից։ Կսահմանվեն նաեւ պատժիչ միջոցներ այս պահանջը չկատարելու դեպքում»,- ասել է նա։ Բակային մորթը կթույլատրվի միայն կրոնական ծեսերի եւ անձնական օգտագործման համար, ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ ապագայում սա եւս կհանվի, եւ երկրում անասունի մորթը կիրականացվի քաղաքակիրթ ձեւով։ Ավետիսյանը նշել է, որ մորթը մասնագիտացված արտադրամասերում մի շարք առավելություններ ունի։ Բարձրանում է պետական վերահսկողության մակարդակը մթերքի որակի եւ սանիտարահիգիենիկ նորմերին համապատասխանության առումով։ Այս համակարգին լիակատար անցմամբ կլուծվի հիվանդ անասունների հարկադիր մորթի հարցը, որն այսուհետ կանցկացվի տեսչության հսկողության տակ։

С 15 января из оборота будет изыматься мясо, не имеющее сертификата о забое на скотобойне. Об этом сегодня на конференции «Важность и переход на скотобойный убой скота» заявил руководитель Инспекции безопасности продуктов питания Георгий Аветисян. По его словам, процесс полного перехода от подворного забоя к забою на скотобойнях осуществляется с 2017 года, все заинтересованные стороны подробно информировались как при встречах, так и посредством СМИ. По этой причине никаких поблажек предоставляться не будет, заверил Аветисян.
«Мы будем осуществлять жесткий контроль, мясо без наличия формы N5 будет изыматься из оборота. Также будут установлены санкционные меры в случае невыполнения этого требования», - заявил он. Подворный забой скота будет разрешен только для выполнения религиозных обрядов и для личного использования, заявил он, выразив надежду, что в будущем это послабление также будет отменено и в стране убой скота будет проводиться цивилизованно. Аветисян отметил, что забой скота в специализированных цехах имеет ряд преимуществ. Так, повышается уровень государственного контроля над качеством и соответствием продукции санитарно-гигиеническим нормам. С полным переходом на эту систему будет решен вопрос принудительного забоя больного скота, который будет отныне проводится под контролем инспекции.