Իմ տվյալներով՝ ներդրումների ծավալը 2019 թվականի առաջին կիսամյակում 5 անգամ ավելի ցածր է եղել, քան անցած տարվա նույն ժամանակաշրջանում։ Ստացվում է, որ թեզը, թե իշխանափոխությունից հետո ներդրումների ալիք է լինելու, ճիշտ չէր։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դեկտեմբերի 20-ին ասաց «Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության» նախագահ Խոսրով Հարությունյանը։ «Վատ է անգամ ոչ թե դա, այլ այն, որ իշխանությունները չեն փորձում վերլուծել պատճառները։ Միայն հեղափոխության մասին հայտարարությունները բավական չեն ներդրողներին գրավելու համար։ Ոչ մի ներդրող ներդրում չի անում հեղափոխական երկրում։ Այս կարգախոսը չի աշխատում արտաքին միջավայրում։ Ինչպես տեսնում ենք, այն չի ազդում անգամ սփյուռքահայերի վրա»,- նշեց նա։
Հարությունյանն ավելացրեց, որ օտարերկրյա ներդրողներին պետք է արտոնություններ տալ Հայաստանում, այդ թվում տնտեսական դիվանագիտության միջոցով։ «Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը կարող է անխոչընդոտ արտահանել ապրանքներ թե՛ ԵՄ, թե՛ ԵՏՄ, բայց իշխանությունները չեն օգտվում դրանից։ Երկրում չկան անգամ անհրաժեշտ լաբորատորիաներ փորձաքննությունների համար»,- պարզաբանել է քաղաքական գործիչը։ Նա ընդգծել է, որ տնտեսական ցուցանիշներում կան որոշակի հակասություններ, որոնք փորձագետների մոտ հարցեր են առաջացնում։ «Օրինակ, մենք ունենք արդյունաբերության մոտավորապես 8 տոկոս աճ, 15 տոկոս աճ ծառայությունների ոլորտում, 4-5 տոկոս աճ շինարարությունում, եւ միաժամանակ նվազում են էլեկտրաէներգիայի ծավալները։ Բացի այդ, 2 անգամ կրճատվել է բեռնափոխադրումների ծավալը։ Դա մի քիչ տարօրինակ է»,- ավելացրել է նա։
Քաղաքական գործիչը առանձնացրել է մի շարք ոլորտներ, որոնցում նկատվել է առաջընթաց, դրանց մեջ՝ ճանապարհաշինությունը, ավիացիան, տուրիզմը։ Նրա խոսքով՝ Փաշինյանը նախկին բյուջեն ներկայացրել է որպես իներցիոն, իսկ 2020-ի բյուջեն՝ պահպանողական։ «Հաջորդ տարի նախատեսվում է ՀՆԱ 4,9 տոկոսանոց աճ, ինչն ավելի ցածր է, քան նախորդ տարիներին։ Ստացվում է, որ այս թիվը ներկայացրել են իշխանությունները, որպեսզի չդառնան քննադատության թիրախ, բայց հարկավոր են այլ մոտեցումներ, պետք է ավելի բարձր նպատակներ դնել։ Կառավարությունը դրանով իսկ գրանցել է, որ էական աճ ձեռք բերել չի հաջողվի։ Եթե մեր պոտենցիալն ավելին է այս թվից, ապա հարկավոր է նշել դա եւ փորձել հաղթահարել»,- եզրափակել է Հարությունյանը։

По моим данным, объем инвестиций за первое полугодие 2019 года оказался в 5 раз ниже, чем за тот же период прошлого года. Получается, что тезис о том, что после смены власти будет волна инвестиций, оказался неверным. Об этом на встрече с журналистами 20 декабря заявил председатель «Христианско-демократической партии» Хосров Арутюнян. «Плохо даже не это, а то, что власти не пытаются проанализировать причины. Одних заявлений о революции недостаточно для привлечения инвесторов. Ни один инвестор не вкладывает в революционную страну. Этот лозунг не работает во внешней среде. Как мы видим,  он не влияет даже на армян из диаспоры»,- заметил он.
Арутюнян добавил, что иностранным инвесторам необходимо представить преимущества Армении, в том числе через экономическую дипломатию. «Армения – единственная страна в регионе, которая может беспрепятственно экспортировать товары и в ЕС, и в ЕАЭС, но власти не пользуются этим. В стране нет даже необходимых лабораторий для экспертиз»,- пояснил политик.  Он подчеркнул, что в экономических показателях есть определенные противоречия, вызывающие ряд вопросов у экспертов. «Например, мы имеем приблизительно 8%-ый рост промышленности, 15%-ый рост – в сфере услуг, 4-5%-ый - в строительстве, и одновременно снижаются объемы электроэнергии. Кроме того, в 2 раза сократился объем грузоперевозок. Это немного странно», - добавил он.
Политик выделил также ряд сфер, в которых наметился прогресс, среди них - дорожное строительство, авиация, туризм. По его словам, прежний бюджет Пашинян представил как инерционный, а бюджет на 2020 год - как консервативный. «В следующем году предусматривается 4,9%-ый рост ВВП, что ниже, чем в предыдущие годы. Получается, что эта цифра была представлена властями, чтобы они не стали объектом критики, но нужны иные подходы, нужно ставить более высокие цели. Правительство тем самым зафиксировало, что существенного роста добиться не удастся. Если наш потенциал больше этой цифры, то необходимо обозначить это и попытаться преодолеть», - заключил Арутюнян.