Ուժի մեջ են մտել «Հյուսիսային հոսք-2» եւ «Թուրքական հոսք» գազամուղերի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները: Դրանք նախատեսված են 2020-ի ֆինանսական տարվա համար (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ից) ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված ռազմական բյուջեով: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«2019-ի դեկտեմբերի 20-ին նախագահի կողմից 7503 դրույթի ստորագրումից հետո գազամուղերի դեմ պատժամիջոցներն անմիջապես ուժի մեջ են մտնում»,- ասվում է փաստաթղթում:
Նշվում է, որ կողմերը, որոնք ներգրավված են «Հյուսիսային հոսք-2» եւ «Թուրքական հոսք» ծրագրերին, պետք է անմիջապես դադարեցնեն շինարարության հետ կապված գործունեությունը:
Ընդ որում, հնարավոր են «հիմնավորված բացառություններ»՝ կապված գազամուղերի, նավերի անձնակազմի եւ այլ անձանց անվտանգության ապահովման հետ, ինչպես նաեւ բացառություններ՝ ուղղված «շրջակա միջավայրի վնասի կամ այլ զգալի վնասի» կանխմանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը հավանություն է տվել 2020-ի ֆինանսական տարվա համար պաշտպանական բյուջեին (National Defense Authorization Act, NDAA), որը վարչակազմին պարտավորեցնում է պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական «Հյուսիսային հոսք-2» եւ «Թուրքական հոսք» գազամուղերին: Դեկտեմբերի 11-ին այդ փաստաթղթի օգտին քվեարկել է Ներկայացուցիչների պալատը, որից հետո այն ստորագրել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը, եւ օրինագիծն ուժի մեջ է մտել:

Санкции в отношении газопроводов «Северный поток – 2» и «Турецкий поток», предусмотренные подписанным президентом США Дональдом Трампом военным бюджетом на 2020 финансовый год (начался 1 октября), вступают в силу незамедлительно. Об этом говорится в опубликованном Министерством финансов США пояснении к правилам действия американских ограничительных мер, сообщает ТАСС.
«После подписания президентом 20 декабря 2019 года положения раздела 7503 (где перечислены санкции в отношении газопроводов) военного бюджета вступают в силу немедленно», - указывается в документе.
Как заявило ведомство, для соблюдения режима американских санкций «стороны, которые умышленно продавали, сдавали в аренду или предоставляли суда, участвующие в прокладке труб на глубине 100 футов (30,4 м) и более в рамках строительства газопроводов «Северный поток – 2» и «Турецкий поток», должны сделать так, чтобы эти суда немедленно прекратили деятельность, связанную со строительством».
При этом возможны и «обоснованные исключения», касающиеся обеспечения безопасности самого трубопровода, экипажей судов и других лиц, а также направленные на предотвращение причинения «ущерба окружающей среде или иного значительного ущерба».
Сенат Конгресса США одобрил во вторник законопроект об оборонном бюджете (National Defense Authorization Act, NDAA) на 2020 финансовый год, который обязывает администрацию ввести санкции в отношении российских газопроводов «Северный поток – 2» и «Турецкий поток». 11 декабря за документ проголосовала Палата представителей. В пятницу его подписал Трамп, и законопроект вступил в силу.