Նոր Հայաստանի այլընտրանքը որեւէ կոնֆիգուրացիայով չի կարող լինել հին Հայաստանը. հինը չի կարող լինել այլընտրանք: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին,  «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության 4-ամյակի միջոցառման ժամանակ իր ելույթում նշեց կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը:
Նա իր ելույթի սկզբում նշեց, որ ցանկանում է մի քանի կարեւոր շեշտադրում անել. «Ներկայումս Հայաստանը եւ նրա հետ միասին ողջ քաղաքական համակարգը գտնվում են անցումային շրջափուլում, ինչը լրջագույն մարտահրավեր է յուրաքանչյուր պետության համար: Մեր համոզմամբ ինչպես այս, այնպես էլ ցանկացած մարտահրավերի կանխարգելման միջոցները պայմանավորված են քաղաքական համակարգի որակով եւ կենսունակությամբ:
Մարդիկ հարց են տալիս՝ ինչո՞ւ եք անընդհատ խոսում քաղաքական համակարգի  առողջացման մասին, հեղափոխություն է եղել, ամեն ինչ արդեն լավ է, ինչի եք այդ հարցը պահում օրակարգում: Եթե մենք կարողանանք իսկապես կենսունակ եւ արդյունավետ քաղաքական միջավայր ձեւավորել, ապա կկարողանանք նաեւ կայուն զարգացող, ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական երկիր ունենալ»,-հայտարարեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ հենց այս հիմնախնդրով է պայմանավորված ԼՀԿ-ի առաքելությունն ու դերը ՀՀ քաղաքական կյանքում:
ԼՀԿ ղեկավարի խոսքով, հեղափոխությունից հետո շատ ուժեր չկարողացան դիմակայել փոփոխություններին, իսկ իրենք կան ու ամուր են, եւ իրենց  վճռական խոսքը դեռեւս առջեւում է. «Շատերը կանխատեսում էին ԼՀԿ-ի կործանումն ու անհետացումը, բայց մենք ոչ միայն չկործանվեցինք, այլ ընդհակառակը՝ փոփոխությունների եռապատկումից ու քառապատկումից մեր գյության իմաստն ավելի իմաստավորվեց: Հիմա հարց է ծագում, թե հեղափոխությունից հետո ինչու պետք է լինի «Լուսավոր Հայաստան» եւ ընդդիմություն ընդհանրապես: Մեր կարճաժամկետ նպատակն է՝ հանդես գալ որպես հզոր, կենսունակ ընդդիմություն, իսկ ընդդիմադիր լինելը ինքնանպատակ չէ, մենք կառավարությանը երբեք չենք քննադատել զուտ ուղղակի անիմաստ քննադատելու եւ ցույց տալու, որ մենք քննադատում ենք:
Ընդհակառակը՝ մեր առաքելությունը եղել է ու կա՝ լինել իշխանության ամենահավանական, ամենահնարավոր մրցակիցն ու փոխարինողը: Ցանկացած իրավիճակում քաղաքացիների աչքերում պետք է դա լինի, որ ՀՀ-ում նոր Հայաստանի այլընտրանքը՝ որպես նոր Հայաստանի քաղաքական ուժ, «Լուսավոր Հայաստանն» է: Նոր Հայաստանի այլընտրանքը որեւէ կոնֆիգուրացիայով չի կարող լինել հին Հայաստանը: Հինը չի կարող լինել այլընտրանք»,- ասաց Մարուքյանը:

Альтернативой новой Армении в какой бы то ни было конфигурации не может быть старая Армения. Об этом сегодня, 21 декабря, во время выступления в ходе мероприятия, приуроченного к 4-летию партии «Светлая Армения» заявил председатель партии Эдмон Марукян.
В ходе своего выступления он отметил, что хочет сделать несколько важнейших акцентов.
«В настоящее время Армения и вместе с ней вся политическая система находятся на переходном этапе, что является серьезнейшим вызовом для любого государства. Мы убеждены в том, что средства по предотвращению как этого, так и любых других вызовов обусловлены качеством и жизнеспособностью политической системы. Я спрашиваю людей, почему они постоянно говорят об оздоровлении политической системы, ведь была революция, все уже хорошо, почему этот вопрос остается в их повестке? Если мы сможем сформировать действительно жизнеспособную и эффективную политическую среду, то сумеем также получить устойчиво развивающуюся, суверенную, демократическую, социальную страну», - отметил Марукян, добавив, что именно этой проблемой обусловлены миссия партии и ее роль в политической жизни Армении.
По словам председателя «Светлой Армении», после революции многие силы не сумели противостоять переменам, а они есть и достаточно сильны, и их решающее слово еще впереди.
«Многие предрекали конец и исчезновение партии «Светлая Армения», но мы не только не исчезли, но и наоборот – нашли больше смысла в нашем существовании после огромного количества перемен. Сейчас возникает вопрос о том, почему должна существовать «Светлая Армения» и вообще оппозиция после революции. В наши краткосрочные планы входит выступить в качестве мощной. Жизнеспособной оппозиции, а быть оппозицией – это не самоцель. Мы никогда не критиковали правительство лишь ради бессмысленной критики.
Наоборот, нашей миссией была и есть следующая: быть самым вероятным конкурентом и заменой властей. В любой ситуации граждане должны знать, что альтернативой новой Армении является политическая сила новой Армении – «Светлая Армения». Альтернативой новой Армении в какой бы то ни было конфигурации не может быть старая Армения. Старое не может быть альтернативой новому», - отметил Эдмон Марукян.