ԱՄՆ-ը տիեզերքը «մարտադաշտի» է վերածում։ Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Գեն Շուանը՝ մեկնաբանելով Տիեզերական ուժեր ստեղծելու ԱՄՆ-ի որոշումը, հայտնում է AFP-ը։
«ԱՄՆ-ի այդ գործողությունները շատ են խախտում խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածքի օգտագործման շուրջ միջազգային փոխհամաձայնությունը եւ անմիջական սպառնալիք են ներկայացնում տիեզերական տարածքի, խաղաղության եւ անվտանգության համար»,- մամուլի համար ճեպազրույցում ասել է Գեն Շուանը։
Նա միջազգային հանրությանը կոչ է արել «զբաղեցնել շրջահայաց եւ պատասխանատու դիրք, որպեսզի տիեզերքը նոր մարտադաշտ չդառնա»։
Վերջին տարիներին Չինաստանը զգալի միջոցներ է ներդնում տիեզերքում եւ միլիարդավոր դոլարներ է ներդնում իր ռազմական տիեզերական ծրագրի մեջ՝ հույս ունենալով 2022թ․ անձնակազմով տիեզերական կայան արձակել։ Նոյեմբերին՝ 2020թ․ Մարսի վրա Պեկինի առաջին առաքելության նախաշեմին, նա ավարտել է այդ մոլորակի վրա իր հետազոտական տիեզերանավի փորձարկումները։

The United States is turning space into a "battlefield," said Chinese MFA spokesperson Geng Shuang, commenting on Washington’s decision to create a Space Force.
"These actions from the US strongly violate the international consensus of the peaceful use of outer space.... posing a direct threat to outer space, peace, and security," AFP reported referring to him.
He called on the international community to take a prudent and responsible position so that space does not become a new battlefield.
China has been investing in space for the last years and is investing billions in its military space program, hoping that a space station with a crew will be launched by 2022. In November, he completed the testing of his research ship on Mars ahead of Beijing's first mission to the red planet, scheduled for 2020.