Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն ավարտել է «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի ձերբակալման բողոքի քննությունը։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Արմեն Թավադյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Փաստաբանը հայտնեց նաև, որ Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը կալանավորման միջնորդություն է ներկայացրել․
«Ձերբակալության բողոքի քննության պահին ՀՔԾ քննիչը ներկայացրել է կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն։ Համաձայն մեր օրենսդրության՝ երկու հարցը պետք է քննվի մեկ պրոցեսով։ Առաջին բողոքի ընթացակարգը սպառել ենք, ձերբակալման մասով քննարկումներ ունեցել ենք, հիմա վաղը ժամը 11-ին գործի քննությունը շարունակվելու է կալանքի միջնորդության մասով։ Դատարանին խնդրել ենք ժամանակ տալ, որպեսզի ծանոթանանք նյութերին, հասկանանք՝ ինչ հիմնավորումներ են ներկայացված, որ կարողանանք առարկել»։
Հիշեցնենք, որ Թավադյանին ձերբակալել են կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու կասկածանքով:
Նույն քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից ներկայացող Վարուժան Մկրտչյանին, որը, ըստ Ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի և հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 19–ին ՀՀ ոստիկանությունը տեսանյութ տարածեց, որտեղ ասվում էր, թե Մարտի 1–ի գործով ամբաստանյալ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից մեկը իր գրասենյակում գործով տուժողներից մեկին առաջարկում է հրաժարվել իր տված ցուցմունքից՝ նշելով, որ դրա դիմաց պատրաստ են այնքան գումար տալ, որքան առաջարկում է պետությունը, գումարած` բարձր պաշտոն հետագայում։

The court of general jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan has ended examination of the appeal against the arrest of owner of Fifth Channel TV Company Armen Tavadyan. This is what Armen Tavadyan’s attorney, Hovhannes Khudoyan told journalists today.
The attorney also informed that the investigator of the Special Investigation Service has filed a motion for detention.
“At the moment of examination of the appeal against arrest, the investigator of the Special Investigation Service filed a motion to select detention as a pre-trial measure. According to Armenian legislation, two issues need to be examined under one procedure. I asked the court for time to become familiar with the materials and understand the substantiations that are presented,” he said.
Tavadyan is under arrest and is suspected of bribing a witness or victim for a false testimony, committed by an organized group.
Varuzhan Mkrtchyan, a supporter of second President of Armenia Robert Kocharyan, is also charged within the scope of the same criminal case. Based on a video prepared by the Police of Armenia, Mkrtchyan had offered a person affected by the events of March 1, 2008 money and later a high position, if the person refused to testify. A signature to not leave the country has been selected as a pre-trial measure for Mkrtchyan.