Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 31-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ:
Ավարտին է մոտենում 2019 թվականը, եւ մենք՝ բոլորս, նոր հույսերով, բարի ցանկություններով ու սպասելիքներով պատրաստվում ենք դիմավորել գալիք՝ 2020 թվականը:
Բնական է, որ մեր ժողովուրդը առաջին հերթին ցանկանում է խաղաղություն, ցանկանում է ապրել, արարել, ստեղծագործել, շենացնել, զարգացնել ու զորացնել հարազատ երկիրը: Մեզնից յուրաքանչյուրը ցանկանում է երջանիկ ու առողջ տեսնել իր հարազատներին ու բարեկամներին:
Այս ամենը իրականություն դարձնելու կարեւորագույն գրավականը մեր հաղթական Պաշտպանության բանակն է, որի քաջ զինվորներն ու հրամանատարները ամեն վայրկյան, այդ թվում նաեւ այս պահին կանգնած են դիրքերում ու խրամատներում, ապահովում են մեր պետության ու հայրենիքի անվտանգությունը եւ անկախությունը, նրա սահմանների անառիկությունը:
Այս տոնական օրը ուզում եմ նախ եւ առաջ շնորհավորել մեր զինվորներին՝ շարքայինից մինչեւ գեներալ, մաղթել նրանց բարի ծառայություն, քաջառողջություն եւ հաջողություններ:
Ուզում եմ հիշել բոլոր նրանց, ովքեր մարտիրոսվել են հայրենիքի պաշտպանության համար, ովքեր այսօր ֆիզիկապես ներկա չեն իրենց օջախներում եւ ընտանիքներում: Թող Աստված լուսավորի մեր բոլոր նահատակների հոգիները:
2019 թվականը, ընդհանուր առմամբ, հաջող տարի էր մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Գրեթե բոլոր ոլորտներում պահպանվել է վերջին տարիներին արձանագրված զարգացման դինամիկան:
Բնական է՝ կան նաեւ շատ անելիքներ: Գալիք տարում մեր ժողովրդի բարեկեցության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ կիրականացվեն մի շարք կարեւոր ծրագրեր բնակարանաշինության, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության ու գիտության, մշակույթի, ենթակառուցվածքների եւ այլ ոլորտներում:
2020 թվականը Արցախի համար լինելու է նաեւ քաղաքական գործընթացներով հարուստ տարի, տեղի են ունենալու համապետական նշանակության իրադարձություններ, մասնավորապես՝ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններ, ընտրվելու են նոր նախագահ եւ Ազգային ժողով:
Ես ավելի քան վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդը, ինչպես միշտ, կցուցաբերի քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, եւ ընտրությունները կանցնեն արդար, թափանցիկ, ժողովրդավարական սկզբունքներին համահունչ:
Այս ամենի հետ մեկտեղ պետք է ապահովվի պետության բնականոն ու դինամիկ զարգացումը, նախանշված ծրագրերի եւ խնդիրների արդյունավետ լուծումը: Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի:
Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ, Արցախի, Հայաստանի եւ սփյուռքի մեր քույրերին ու եղբայրներին Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ:
Թող 2020 թվականը մեր ժողովրդի եւ հայրենիքի համար լինի հաջողություններով լի տարի, եւ իրականանան բոլոր նվիրական իղձերն ու ցանկությունները, մեր ընտանիքներում տիրի սեր ու ջերմություն:

Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Нового года и Рождества Христова.
Уважаемые друзья!
Подходит к концу 2019 год, и мы все вместе с новыми надеждами, добрыми желаниями и ожиданиями готовимся встретить наступающий 2020 год.
Несомненно, наш народ желает в первую очередь мира. Он хочет жить, творить, созидать, обустраивать, развивать и усиливать родную страну. Каждый из нас желает, чтобы родные и близкие были счастливы и здоровы. Важнейшим залогом осуществления всех этих желаний является наша Армия обороны, отважные солдаты и командиры которой каждую секунду, в том числе в данный момент стоят на позициях и в окопах, обеспечивают безопасность и независимость нашего государства и родины, неприступность ее границ.
В этот праздничный день хочу прежде всего поздравить наших военнослужащих – от рядового до генерала, пожелать им хорошей службы, крепкого здоровья и успехов. Хочу вспомнить всех тех, кто героически погиб, защищая родину, кто сегодня физически не присутствует в своих домах и семьях. Да освятит Бог души всех наших павших героев!
Дорогие друзья!
2019 год в целом был успешным годом с точки зрения социально-экономического развития нашей страны. Практически во всех сферах сохранилась динамика развития, достигнутая за последние годы. Естественно, многое еще предстоит сделать. В наступающем году с целью повышения степени благосостояния нашего народа будет реализован ряд важных программ в сферах жилищного строительства, сельского хозяйства, здравоохранения, образования и науки, культуры, инфраструктур и в других отраслях. 2020 год будет также богат на политические события общегосударственного значения. Состоятся президентские и парламентские выборы, будет избран новый Президент и новое Национальное собрание.
Я более чем уверен, что наш народ, как всегда, проявит высокую гражданскую ответственность, и выборы будут справедливыми, прозрачными, пройдут в соответствии с демократическими принципами. Наряду с этим должно быть обеспечено естественное и динамичное развитие государства, эффективное решение намеченных программ и задач.
Уверен, что так и будет.
Искренне поздравляю всех вас, наших сестер и братьев в Арцахе, Армении и Диаспоре по случаю новогодних и рождественских праздников. Пусть 2020 год будет успешным для нашего народа и родины, пусть осуществятся все заветные мечты и желания, а в наших семьях будет царить любовь и теплота. Желаю вам крепкого здоровья, счастья, новых успехов и всех благ.