Հունվարի 1-ին բոլորի կողմից ակնկալվող Կիմ Չեն Ընի անձնական ամանորյա ուղերձի փոխարեն ԿԺԴՀ ԶԼՄ-ները հրապարակել են Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի զեկույցը, որը նա ներկայացրել է Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության ԿԿ նիստում, ինչպես նաեւ այդ նիստի որոշումը։ Կիմը կտրուկ քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ-ին՝ հայտարարելով, որ ԿԺԴՀ-ն կարող է հրաժարվել միջուկային փորձարկումների եւ մեծ հեռահարության հրթիռների արձակման միակողմանի դադարից։ Նրա խոսքերով՝ իր երկիրը աշխարհին կցուցադրի նոր ռազմավարական զենք։ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս է հայտնել, որ ԿԺԴՀ-ն կվերադառնա երկխոսությանը։ Կիմին խոստացել են «հիասթափություն», եթե նա սրի իրավիճակը։
Կիմ Չեն Ընի օրոք ավանդույթ է դարձել, որ հունվարի 1-ի առավոտյան Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ելույթ է ունենում անձնական ամանորյա ուղերձով, որում նկարագրում է երկրի զարգացման հիմնական ուղղությունները եւ ԿԺԴՀ ղեկավարության ապագա քայլերը ներքին եւ արտաքին քաղաքականության, տնտեսության եւ այլ ոլորտներում։ Սակայն այս տարի դեկտեմբերի 28-ին Փհենյանում գումարվեց երկրի Աշխատավորական կուսակցության 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանը, որտեղ ներկայացվեցին «կարեւոր որոշումները»։
Հյուսիսայիյն Կորեայի առաջնորդը հասկացրել է, որ ԱՄՆ-ը դեռեւս իրավիճակը շտկելու հնարավորություն եւ ժամանակ ունի։
Կիմը նաեւ հայտարարել է երկրի տնտեսության ակտիվ զարգացման շարունակության անհրաժեշտության մասին։ ԿԺԴՀ ԶԼՄ-ները հայտնել են ղեկավարության մեջ լուրջ փոփոխությունների մասին։ Արտասահմանյան փորձագետների նախնական գնահատականների համաձայն, կադրային փոփոխությունները նկատելի են դարձել եւ մի շարք կարեւոր ուղղություններով առնչվել են ղեկավար կազմի 2/3-ին։

North Korean Leader Kim Jong Un said that there "will never" be denuclearization on the Korean Peninsula if the US "persists in its hostile policy towards" the nation, according to the country's state news agency, CNN reported.
At a meeting of ruling party officials, the North Korean leader also said his country's long term security will be guaranteed by staying on constant alert and relying on "the powerful nuclear deterrent capable of containing the nuclear threats from the US," according to the Korean Central News Agency (KCNA).
KCNA released the report at the end of "The 5th Plenary Meeting of the 7th Central Committee of the Workers' Party of Korea." In the plenary, Kim said "the DPRK will steadily develop necessary and prerequisite strategic weapons for the security of the state until the US rolls back its hostile policy towards the DPRK and lasting and durable peace-keeping mechanism is built."
In an indication that North Korea could soon resume nuclear weapon testing, Kim said his country should no longer feel bound by its self-imposed halt on nuclear weapons and long-range missile testing. He also announced that "the world will witness a new strategic weapon" in the near future, KCNA reported.
Kim was expected to give his annual New Year's speech on Wednesday—a highly anticipated address as he had said he would only give the United States until the end of 2019 to change its negotiating strategy.