Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը նախազգուշացրել է Թուրքիային՝ չհատել «կարմիր գիծը»։
«Մենք թույլ չենք տա Թուրքիայի որեւէ գործողություն, որը կարող է ոտնձգել Հունաստանի ինքնիշխան իրավունքների դեմ»,- ասել է Միցոտակիսը The Globe and Mail օրաթերթի հարցազրույցում՝ նկատի ունենալով ծովային սահմանների մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Թուրքիայի եւ Լիբիայի կառավարության միջեւ։
Համաձայնագիրն ուղղված է բացառիկ տնտեսական գոտու ստեղծմանը Թուրքիայի միջերկրածովյան ափից մինչեւ Լիբիայի հյուսիսարեւելյան ափ։ Հունաստանն ու Կիպրոսը, որոնք երկար ժամանակ ծովային եւ տարածքային վեճեր ունեին Թուրքիայի հետ, կարծում են, որ համաձայնագիրը անօրինական է եւ խախտում է միջազգային ծովային իրավունքը։
Նույն հարցազրույցում Հունաստանի վարչապետը նշել է, որ եթե Աթենքն ու Անկարան չկարողանան լուծել տարաձայնությունները Միջերկրական ծովի ծովային գոտիների մասին, պետք է դիմեն Հաագայի միջազգային դատարան՝ դրանց կարգավորման համար։
«Մենք պատրաստ ենք խոսել մեր բոլոր հարեւանների, այդ թվում, իհարկե, Թուրքիայի հետ։ Եվ եթե համաձայնագիրը ձեռք չբերվի, մենք բաց ենք միջազգային իրավադատության համար»,- ասել է Միցոտակիսը՝ ավելացնելով, որ «կարմիր գծերը ոչ ոք չի կարող հատել»։

Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis warned Turkey not to cross the red line, the Globe and Mail reported referring to the agreement on maritime borders signed between Turkey and the Libyan government.
The agreement aims to create an exclusive economic zone from the southern Mediterranean coast of Turkey to the northeastern coast of Libya. Greece and Cyprus, which have long had maritime and territorial disputes with Turkey, believe that the deal is invalid and violates international law of the sea.
In the same interview, the Greek PM noted that if Athens and Ankara could not resolve the differences on the maritime zones in the Mediterranean, they should appeal to the International Court of Justice in The Hague to resolve them.