Սիրիան լիակատար համերաշխություն է հայտնում Իրաքին եւ Իրանին՝ վճռականորեն դատապարտելով ԱՄՆ հանցավոր ագրեսիան, որը հանգեցրել է «Կուդս» հատուկ ստորաբաժանման հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի, Իրաքի Ժողովրդական մոբիլիզացիայի ուժերի ղեկավարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ Մուհանդիսի  եւ դիմադրության մի շարք այլ հրամանատարների մահվանը։
Ինչպես տեղեկացնում է սիրիական Պետական տեղեկատվական ՍԱՆԱ գործակալությունը՝ հղում կատարելով ՍԱՀ ԱԳՆ պաշտոնական աղբյուրին, դա ամերիկյան նենգ ագրեսիա է, որը տանում է դեպի վտանգավոր թեժացում տարածաշրջանում եւ համեմատվում հանցավոր ավազակախմբերի մեթոդների հետ, եւ որը նորից հաստատում է Միացյալ Նահանգների պատասխանատվությունը եղբայրական Իրաքում անկայունության համար՝ ամերիկյան քաղաքականության համատեքստում, ուղղված լարվածության եւ հակամարտությունների հրահրմանը մերձավորարեւելյան երկրներում, որպեսզի պարտադրի իր հեգեմոնիան ու հնարավորություն տա սիոնիստական օկուպացիոն կազմավորմանը տարածաշրջանը վերցնել իր հսկողության տակ։
Սիրիական Արաբական Հանրապետությունը, խոր ցավակցություն եւ համերաշխություն հայտնելով եղբայրական Իրաքին եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, համոզված է, որ ամերիկյան այդ վախկոտ ոտնձգությունը դիմադրության նշանավոր զորահրամանատարների դեմ կհանգեցնի վճռականության ամրապնդմանը՝ շարունակել նրանց ուղին, դիմակայելով ԱՄՆ ցանկացած միջամտության տարածաշրջանի երկրների գործերին եւ պաշտպանելով նրանց ազգային շահերը ԱՄՆ ավազակային քաղաքականությունից, որը լուրջ սպառնալիք է բերում Մերձավոր Արեւելքի եւ ողջ աշխարհի անվտանգությանը, խաղաղությանը եւ կայունությանը։

Syria expresses full solidarity with Iraq and Iran, strongly condemning the US criminal aggression, which led to the death of the General Qasem Soleimani, and Deputy Chairman of Iraqi Popular Mobilization Commission Abu Mahdi al-Muhandis and a number of the Mobilization’s cadres, SANA reported.
This insidious American aggression, leading to dangerous escalation in the region and equaling the methods of criminal gangs, reaffirms the US responsibility for instability in fraternal Iraq in the context of American policy aimed to create tension and incite conflicts in Middle Eastern states, to impose its hegemony and enable Zionist entity of controlling the region.
The Syrian Arab Republic, expressing deep sympathy and solidarity with fraternal Iraq and Iran, is confident that this cowardly American assassination attempt against prominent military leaders of resistance will only strengthen determination to continue their path, resisting any US interference in the affairs of the countries of the region and protecting their national interests from gangster US policy, which poses a serious threat to security, peace and stability in the Middle East and the whole world.