Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Կուդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մարմինը հասցվել է Իրանի հարավում գտնվող Ահվազ քաղաք, տեղեկացնում է ԻՐՆԱ-ն։
Ահվազում այս պահին տեղի է ունենում գեներալի հետ հրաժեշտի արարողությունը։
Դրանից հետո ԱՄՆ ՌՕՈւ հարվածների հետեւանքով զոհվածների մարմինները կտեղափոխվեն Մեհշեդ, այնուհետեւ՝ Թեհրան, Կում եւ Քերման։
Գեներալ Սոլեյմանին սպանվել է ուրբաթ օրը՝ հունվարի 3-ին, Բաղդադի օդանվակայանի մոտ ԱՄՆ ՌՕՈւ ավիահարվածի հետեւանքով։ Սոլեյմանիից բացի սպանվել են «Ալ Հաշդ աշ Շաաբի»-ի հրամանատարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ Մոհանդեսը եւ նրա մոտ տասը զինակիցներ։ Զոհվածները երկու մեքենայով դուրս էին եկել Բաղդադի օդանավակայանից։ ԻՀՊԿ-ն հաստատել է Իրաքում գեներալ Սոլեյմանիի սպանությունը։
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ, այաթոլա Ալի Խամենեին եռօրյա համազգային սուգ է հայտարարել Սոլեյմանիի սպանության առիթով՝ հայտարարելով, որ դաժան վրեժ է սպասվում նրանց, ում ձեռքերին է նրա, ինչպես եւ մյուս նահատակների արյունը։

The body of Iranian Commander Lieutenant General Qasem Soleimani who was killed by U.S. strike in Iraq arrived in Ahvaz, southern city of Iran.
The funeral ceremony was held by the crowds of people, officials, religious and political figures in Baghdad, Karbala and Najaf on Saturday. The funeral procession is currently underway in Ahvaz.
The bodies of martyrs will then be transferred to Tehran, Qom and Kerman, IRNA reported.
A US airstrike killed General Qasem Soleimani at Baghdad’s international airport early on Friday. The Pentagon said in a statement that US President Donald Trump had ordered the attack.
Iran's Supreme Leader Ayatollah Khamenei declared three-day mourning in Iran and said harsh and severe revenge is awaiting the criminals.