Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանին խորհուրդ է տվել ամերիկացի պաշտոնատար անձանց հանել զորքերը Մերձավոր Արեւելքից եւ «փախչել» տարածաշրջանից, տեղեկացնում է Mehr-ը։
Կիրակի խորհրդարանի նիստի ժամանակ Լարիջանին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Կուդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունն անվանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «բարբարոսական» քայլ եւ «ահաբեկչական, ռազմական գործողություն»։
«Դա անելով՝ դուք տարածաշրջանի անվտանգությունը դրել եք սպառնալիքի տակ եւ պետք է պատասխանատվության ենթարկվեք... Ձեր հիմարությունը սպառնալիքի տակ է դրել այս հսկայական տարածաշրջանում գտնվող ամերիկացիների կյանքը»,- դիմել է ԱՄՆ-ին Լարիջանին իր ելույթում։
Նա միանգամայն անհիմն է անվանել Միացյալ Նահանգների հայտարարությունները, թե, իբր, Սոլեյմանին ծրագրում էր քայլեր՝ ուղղված ԱՄՆ-ի դեմ Սիրիայում, Լիբիայում եւ Իրաքում։

Iranian parliament speaker Ali Larijani advised American officials to withdraw their forces from the Middle East and ‘flee’ the region, Mehr agency reported.
During the parliamentary session on Sunday Larijani described the US’ assassination of IRGC’s Quds Force commander, Lt. Gen. Qasem Soleimani as a “barbaric” move by US President Trump and a “terrorist, military operation.”
“You have endangered the security of the region by doing this and must be held accountable,” Larijani addressed the US. “Your stupidity has endangered the lives of the Americans present in this very vast region”.
Larijani said described as baseless claim the assertion that Soleimani was planning to carry out moves against US forces in Syria, Lebanon, and Iraq.