ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել Իրաքի դեմ՝ հայտարարելով, որ եթե ամերիկյան զորքերը լքեն երկիրը, Իրաքի կառավարությունը ստիպված կլինի Վաշինգտոնին վճարել երկրում տեղակայված «չափազանց թանկ» ռազմաբազայի համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Նա նշել է, որ եթե Իրաքն ԱՄՆ զինված ուժերին խնդրել է լքել երկիրը «ոչ բարեկամական հիմքով», ապա «ԱՄՆ-ը նրանց դեմ այնպիսի պատժամիջոցներ կսահմանի, որ նրանք նախկինում չեն տեսել, եւ դրա համեմատ Իրանի դեմ պատժամիջոցները ձանձրալի կթվան»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իրաքի խորհրդարանը քվեարկել է երկրի տարածքից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման օգտին:
Բացի այդ, նա անտեսել է ավելի վաղ արտահայտած մտավախություններն այն մասին, որ որպես թիրախ Իրանի մշակութային օբյեկտների ընտրությունը կարող է ռազմական հանցագործություններ սադրել:
«Նրանց կարելի է սպանել մեր մարդկանց: Նրանց կարելի է ճանապարհային ականներ կիրառել եւ պայթեցնել մեր մարդկանց: Իսկ մեզ չի՞ կարելի ձեռք տալ նրանց մշակութային օբյեկտներին: Այդպես չի լինի»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը:

Президент США Дональд Трамп пригрозил ввести санкции против Ирака, заявив, что если американские войска покинут страну, правительству Ирака придется выплатить Вашингтону за «очень чрезвычайно дорогую» военную базу, расположенную в стране, сообщает Reuters.
Он отметил, что если Ирак попросил ВС США покинуть страну на «недружественном основании», «то мы введем против них такие санкции, какие они прежде никогда не видели. По сравнению с этим иранские санкции покажутся несколько скучными».
Напомним, что накануне парламент Ирака проголосовал за вывод американских войск с территории страны.
Кроме того он проигнорировал ранее выраженные опасения в связи с тем, что избрание культурных объектов Ирана в качестве мишеней может спровоцировать военные преступления.
«Им позволено убивать наших людей. Им позволено пытать и наносить увечья нашим людям. Им позволено применять дорожные мины и взрывать наших людей. И нам не позволено трогать их культурные объекты? Это так не работает»,- возразил президент США.