ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել Իրաքի դեմ՝ հայտարարելով, որ եթե ամերիկյան զորքերը լքեն երկիրը, Իրաքի կառավարությունը ստիպված կլինի Վաշինգտոնին վճարել երկրում տեղակայված «չափազանց թանկ» ռազմաբազայի համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Նա նշել է, որ եթե Իրաքն ԱՄՆ զինված ուժերին խնդրել է լքել երկիրը «ոչ բարեկամական հիմքով», ապա «ԱՄՆ-ը նրանց դեմ այնպիսի պատժամիջոցներ կսահմանի, որ նրանք նախկինում չեն տեսել, եւ դրա համեմատ Իրանի դեմ պատժամիջոցները ձանձրալի կթվան»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իրաքի խորհրդարանը քվեարկել է երկրի տարածքից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման օգտին:
Բացի այդ, նա անտեսել է ավելի վաղ արտահայտած մտավախություններն այն մասին, որ որպես թիրախ Իրանի մշակութային օբյեկտների ընտրությունը կարող է ռազմական հանցագործություններ սադրել:
«Նրանց կարելի է սպանել մեր մարդկանց: Նրանց կարելի է ճանապարհային ականներ կիրառել եւ պայթեցնել մեր մարդկանց: Իսկ մեզ չի՞ կարելի ձեռք տալ նրանց մշակութային օբյեկտներին: Այդպես չի լինի»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը:

Trump also threatened sanctions against Iraq and said that if U.S. troops were required to leave the country, Iraq’s government would have to pay Washington for the cost of a “very extraordinarily expensive” air base there.
He said if Iraq asked U.S. forces to leave on an unfriendly basis, “we will charge them sanctions like they’ve never seen before ever. It’ll make Iranian sanctions look somewhat tame.”
The Iraqi parliament passed a resolution calling for an end to all foreign troop presence.
An Iranian government minister denounced Trump as a “terrorist in a suit” after the U.S. president sent a series of Twitter posts on Saturday threatening to hit 52 Iranian sites, including targets important to Iranian culture, if Tehran attacks Americans or U.S. assets to avenge Soleimani’s death.
Talking to reporters aboard Air Force One on the way to Washington from Florida on Sunday evening, Trump stood by those comments.
“They’re allowed to kill our people. They’re allowed to torture and maim our people. They’re allowed to use roadside bombs and blow up our people. And we’re not allowed to touch their cultural sites? It doesn’t work that way,” he said.