Իր հայրենի քաղաք Քերմանում «Ալ Ղուդս» հատուկ ստորաբաժանման հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի հուղարկավորության ժամանակ տեղի է ունեցել հրմշտոց. կան զոհեր, հայտնում է Tasnim-ը՝ վկայակոչելով առողջապահության գերատեսչության ներկայացուցչին:
Գործակալությունը նշում է, որ զոհվածների թիվն առայժմ հայտնի չէ: Միայն հայտնի է, որ մի քանի մարդ զոհվել է, կան նաեւ վիրավորներ:
Միջադեպի փաստով քննություն է կատարվում: Գործակալության աղբյուրի խոսքով՝ հենց որ տուժածների վիճակը բարելավվի, կտան տեղի ունեցածի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ:
Գեներալին հրաժեշտ տալու էին եկել հարյուր հազարավոր մարդիկ:
Ավելի վաղ Ղասեմ Սոլեյմանիին հրաժեշտ էին տվել Ահվազ, Մեշհեդ եւ Թեհրան քաղաքներում:
Հիշեցնենք, որ գեներալ Սոլեյմանին սպանվել էր հունվարի 3-ին Բաղդադի օդանավակայանի մոտ ԱՄՆ ՌՕՈՒ ավիահարվածի ժամանակ: Սոլեյմանիից բացի, սպանվել էին «ալ Հաշդ աշ Շաաբի»-ի հրամանատարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ Մոհանդեսը եւ նրա մոտ 10 կողմնակիցներ: Զոհվածները երկու ավտոմեքենաներով դուրս էին եկել Բաղդադի օդանավակայանից: ԻՀՊԿ-ն հաստատել էր գեներալ Սոլեյմանիի սպանությունը:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին Սոլեյմանիի սպանության հետ կապված եռօրյա համազգային սուգ էր հայտարարել՝ նշելով, որ դաժան վրեժխնդրություն է սպասում նրանց, ում ձեռքերին են մնացել նրա, ինչպես նաեւ մյուս նահատակների արյունը:

На похоронах командующего спецподразделения «Аль-Кудс» КСИР генерала Касема Сулеймани в его родном городе Керман произошла давка: есть погибшие, сообщает Tasnim со ссылкой на представителя ведомства здравоохранения.
Агентство отмечает, что количество погибших пока неизвестно. Известно лишь, что несколько человек погибли, есть также раненые.
По факту инцидента проводится расследование. По словам источника агентства, как только состояние пострадавших улучшится, будет дана дополнительная информация по произошедшему.
Проститься с генералом пришли сотни тысяч людей.
Ранее прощание с Касемом Сулеймани состоялось в городах Ахваз, Мешхед и Тегеран.
Напомним, что генерал Сулеймани был убит 3 января в ходе авиаудара ВВС США близ аэропорта в Багдаде. Помимо Сулеймани были убиты заместитель командующего «аль-Хашд аш-Шааби» Абу Махди аль-Мохандес и около десяти его соратников. Погибшие выезжали на двух автомобилях из аэропорта Багдада. КСИР подтвердил убийство генерала Сулеймани в Ираке.
Верховный лидер исламской революции аятолла Али Хаменеи объявил трехдневный общенациональный траур в связи с убийством Сулеймани, заявив, что жесткая месть ждет тех, на чьих руках осталась его кровь, как и кровь других мучеников.