Ստամբուլում մեկնարկել է Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Էրդողանի «տետ-ա-տետ» հանդիպումը թարգմանիչների մասնակցությամբ: Զրույցն ընթանում է մամուլի համար փակ ռեժիմով, հաղորդում է Ինտերֆաքս-ը:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Պուտինը մտադիր է Էրդողանի հետ քննարկել ռուս-թուրքական համագործակցության հետագա զարգացման հարցերն ու միջազգային խնդիրները, ներառյալ՝ Սիրիայի եւ Լիբիայի իրավիճակը:
Իր հերթին, Էրդողանը հայտարարել է, որ մտադիր է Պուտինի հետ քննարկել Իդլիբում հրադադարի հասնելու հարցով միջոցներն ու Սիրիայի հարցով ռուս-թուրքական հուշագրի իրականացումը:
Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընն ասել է, որ Պուտինն ու Էրդողանը կանդրադառնան նաեւ ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունների լարվածությանը գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո:
Բանակցություններից հետո նախագահները կմասնակցեն «Թուրքական հոսք» գազամուղի պաշտոնական գործարկման արարողությանը:

Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan began a one-on-one meeting in Istanbul in the presence of translators. The meeting was closed for media representatives, Interfax reported.
The Kremlin’s press service earlier reported that Putin plans to discuss with Erdogan the further development of Russian-Turkish cooperation and international issues, including the situation in Syria and Libya.
Erdogan, in its turn, said that he intends to discuss measures to achieve a truce in Idlib and the implementation of the Russian-Turkish memorandum on Syria.
A spokesman for the Turkish president, Ibrahim Kalin, said that Putin and Erdogan will also touch upon the escalation of tension between the US and Iran after General Qasem Soleimani's assassination.
After the talks, the presidents will take part in the official launch of the Turkish Stream gas pipeline.