Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են արել։ Դրանում, մասնավորապես, ասվում է, որ իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունը խափանում է տարածաշրջանի կայունությունը եւ անվտանգությունը։ Ստորեւ բերվում է հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ․
Երկկողմ հարաբերություններ
Մենք՝ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահները, զարգացնում ենք երկկողմ կապերը տարբեր ոլորտներում՝ փոխադարձ հարգանքի հիման վրա։ «Թուրքական հոսք» գազատարի գործարկման այսօրվա մեկնարկը, որը մենք իրականացնում ենք այստեղ՝ Ստամբուլում, այդպիսի փոխշահավետ հարաբերությունների կոնկրետ օրինակ է։ Մենք բավարարված ենք նրանով, որ մեր համագործակցությունը ոչ միայն ծառայում է մեր երկու ժողովուրդների շահերին, այլեւ ներդրում է տարածաշրջանային խնդիրների լուծման մեջ։
Իրան
Մենք խորապես անհանգստացած ենք ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ լարվածության սրմամբ, ինչպես նաեւ Իրաքի համար դրա բացասական հետեւանքներով։ Մենք ԱՄՆ-ի կողմից Իսլամական հեղափոխության պահապանների «Քուդս» հատուկ ստորաբաժանման հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի եւ նրան շրջապատող անձանց դեմ Բաղդադում 2020թ․ հունվարի 3-ի օպերացիան գնահատում ենք որպես տարածաշրջանում անվտանգությունը եւ կայունությունը խափանող գործողություն։
2020թ․ հունվարի 8-ին Իրաքում կոալիցիայի ռազմաբազաներին բալիստիկ հրթիռներով Իրանի հարվածների հետ կապված՝ մենք կարծում ենք, որ հարվածների փոխանակումը եւ ցանկացած մեկի կողմից ուժի գործադրումը չի նպաստում Մերձավոր Արեւելքում բարդ խնդիրների լուծումների որոնմանը եւ տանում է անկայունության նոր փուլի՝ չհամապատասխանելով ոչ մեկի շահերին։ Մենք միշտ հանդես ենք եկել օտարերկրյա միջամտության եւ միջհամայնքային կոնֆլիկտների դեմ։ Սրա հետ կապված՝ մենք հայտարարում ենք տարածաշրջանում գոյություն ունեցող լարվածությունը դեպի դեէսկալացիայի տանելու մեր պարտավորվածության մասին եւ բոլոր կողմերին կոչ ենք անում գործել զուսպ՝ հանդես բերելով խելամտություն եւ նախապատվությունը տալով դիվանագիտական միջոցներին։
Սիրիա
Մենք հաստատում ենք մեր հավատարմությունը Սիրիայի ինքնիշխանության, անկախության, քաղաքական միասնության եւ տարածքային ամբողջականության պահպանմանը։
Մենք ընդգծում ենք ահաբեկչության բոլոր ձեւերի եւ դրսեւորումների դեմ պայքարելու եւ Սիրիայում անջատողական օրակարգերին դիմակայելու մեր վճռականությունը։ Դրա հետ կապված՝ մենք հաստատում ենք 2018թ․ սեպտեմբերի 17-ի հուշագրի եւ 2019թ․ հոկտեմբերի 22-ի հուշագրի լիարժեք կատարման նշանակությունը։
Մենք ընդգծում ենք Իդլիբի մասին բոլոր պայմանավորվածությունների կատարման միջոցով իդլիբյան դեէսկալացիայի գոտում կայունության հաստատման անհրաժեշտությունը։
Մենք պարտավորվում ենք աշխատել Աստանայի մեխանիզմի շրջանակներում՝ երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման նպատակներով՝ համաձայն ՄԱԿ ԱԽ 2254 բանձեւի, ինչպես նաեւ սատարել Սահմանադրական հանձնաժողովին։
Մենք ընդգծում ենք, առանց խտրականության, քաղաքականացման եւ նախապայմանների, բոլոր սիրիացիներին մարդասիրական աջակցության ցուցաբերման մեծացման անհրաժեշտությունը։
Լիբիա
Մենք մեծ մտահոգությամբ հետեւում ենք վերջին իրադարձություններին, մասնավորապես, Տրիպոլիի շուրջ ինտենսիվ մարտական գործողություններին: Լիբիայում իրավիճակի վատթարացումը խափանում է անվտանգությունն ու կայունությունը Լիբիայում, Միջերկրածովյան տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ աֆրիկյան մայրցամաքում՝ որպես հետեւանք ունենալով անօրինական միգրացիան, սպառազինության հետագա տարածումը, ահաբեկչությունն ու քրեական այլ գործունեություն, ներառյալ՝ անօրինական առեւտուրը:
Մենք հաստատում ենք մեր հակվածությունը Լիբիայի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ազգային միասնությանը: Այդ երկրում ամուր խաղաղությունն ու կայունությունը կարող են ձեռք բերվել միայն քաղաքական պրոցեսի ճանապարհով: Լիբիայում շարունակվող հակամարտությունը տանում է դեպի տառապանքներ եւ խորացնում է լիբիացիների միջեւ տարաձայնությունները: Անհապաղ հրադադարի ապահովումն առաջնահերթություն է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ներլիբիական քաղաքական պրոցեսի սկզբի համար՝ 2015 թվականի քաղաքական համաձայնագրի, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի ԱԽ 2259 բանաձեւերի եւ այլ համապատասխան որոշումների հիման վրա:
Մենք սատարում ենք շարունակվող Բեռլինյան պրոցեսին, որի նպատակն է բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո քաղաքական պրոցեսի վերսկսման համար, եւ հիշեցնում ենք, որ այն կարող է զգալի արդյունքներ տալ լիբիացիների եւ հարեւան երկրների ներդրումների ապահովման եւ մասնակցության դեպքում:
Ստեղծված ճգնաժամային պայմաններում եւ հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի համապատասխան բանաձեւերը՝ մենք որոշում ենք ընդունել հանդես գալ նախաձեռնությամբ եւ որպես միջորդներ կոչ ենք անում բոլոր կողմերին դադարեցնել մարտական գործողությունները 2020 թվականի հունվարի 12-ից ժամը 00:00-ից, հայտարարել կայուն հրադադարի ռեժիմ, ինչպես նաեւ նստել բանակցային սեղանի շուրջ, որպեսզի վերջ դրվի լիբիացիների տառապանքների եւ վերադարձվի այդ երկրում խաղաղությունն ու բարգավաճումը: Մենք վստահ ենք, որ լիբիացիները կարող են անկախ որոշումներ ընդունել՝ կապված իրենց Հայրենիքի ապագայի հետ եւ համազգային երկխոսության շրջանակում՝ հաշվի առնելով առանց բացառության բոլոր քաղաքացիների շահերը»:

Президент России и Турции Владимир Путин и Реджеп Эрдоган приняли заявление по итогам встречи в Стамбуле. Они, в частности, заявили, что убийстве иранского генерала Касема Сулеймани подрывает стабильность и безопасность в регионе. Ниже приводим текст заявления полностью.
Двусторонние отношения
Мы, президенты России и Турции, развиваем двусторонние связи в различных областях на основе взаимного уважения. Сегодняшний запуск газопровода «Турецкий поток», который мы осуществляем здесь, в Стамбуле, является конкретным примером таких взаимовыгодных отношений. Мы удовлетворены тем, что наше сотрудничество не только служит интересам наших двух народов, но и вносит вклад в решение региональных проблем.
Иран
Мы глубоко обеспокоены эскалацией напряженности между США и Ираном, а также ее негативными последствиями для Ирака. Мы расцениваем операцию США против командующего силами специального назначения «Кудс» Корпуса стражей исламской революции Касема Сулеймани и окружавших его лиц в Багдаде 3 января 2020 года как акт, подрывающий безопасность и стабильность в регионе.
В свете нанесения Ираном ударов баллистическими ракетами по военным базам коалиции в Ираке 8 января 2020 г. мы считаем, что обмен ударами и использование силы любой стороной не способствуют поиску решений сложных проблем Ближнего Востока и ведут к новому витку нестабильности, не отвечая ничьим интересам. Мы всегда выступали против иностранного вмешательства и межобщинных конфликтов. В этой связи мы заявляем о своем обязательстве вести дело к деэскалации существующей в регионе напряжённости и призываем все стороны действовать сдержанно, проявляя здравый смысл и отдавая приоритет дипломатическим средствам.
Сирия
Мы подтверждаем нашу приверженность сохранению суверенитета, независимости, политического единства и территориальной целостности Сирии.
Мы акцентируем нашу решимость бороться с терроризмом во всех его формах и проявлениях и противодействовать сепаратистским повесткам в Сирии; в этой связи мы подтверждаем значимость полного выполнения Меморандума от 17 сентября 2018 года и Меморандума от 22 октября 2019 года.
Мы подчеркиваем необходимость установления спокойствия в Идлибской зоне деэскалации путем полного выполнения всех договоренностей по Идлибу.
Мы обязуемся работать в рамках Астанинского механизма в целях нахождения долговременного политического урегулирования в соответствии с резолюцией 2254 Совета Безопасности ООН, а также поддерживать Конституционный комитет.
Мы подчеркиваем необходимость наращивания гуманитарного содействия всем сирийцам без какой-либо дискриминации, политизации и без предварительных условий.
Ливия
Мы с большой обеспокоенностью следим за последними событиями, в частности, за интенсивными боевыми действиями вокруг Триполи, в многострадальной Ливии. Ухудшающаяся ситуация в Ливии подрывает безопасность и стабильность в окружающем Ливию пространстве, во всем Средиземноморском регионе, а также на Африканском континенте, имея следствием незаконную миграцию, дальнейшее распространение вооружений, терроризма и других видов криминальной деятельности, включая контрабандную торговлю.
Мы подтверждаем нашу твердую приверженность суверенитету, независимости, территориальной целостности и национальному единству Ливии. Прочный мир и стабильность в этой стране могут быть достигнуты только путем политического процесса, ведомого и осуществляемого ливийцами и основанного на искреннем и инклюзивном диалоге между ними. Ставка на военное решение продолжающегося в Ливии конфликта ведет только к дальнейшим страданиям и углубляет разногласия между ливийцами. Обеспечение немедленного прекращения огня является безотлагательным приоритетом для начала инклюзивного внутриливийского политического процесса под эгидой ООН, на основе Политического соглашения по Ливии от 2015 года, а также резолюции 2259 и других соответствующих решений СБ ООН.
Мы поддерживаем продолжающийся Берлинский процесс, нацеленный на создание благоприятной атмосферы для возобновления при содействии ООН политического процесса, и напоминаем, что он может дать ощутимые результаты при участии и обеспечении вклада ливийцев и соседних стран.
В сложившихся критических условиях и в свете определённых соответствующими резолюциями СБ ООН целей мы приняли решение выступить с инициативой и в качестве посредников призвать все стороны в Ливии прекратить боевые действия с 00 часов 12 января 2020 года, объявить устойчивое прекращение огня, подкреплённое необходимыми мерами, которые надлежит принять в целях стабилизации обстановки «на земле» и нормализации повседневной жизни Триполи и других городов, а также незамедлительно сесть за стол переговоров с целью положить конец страданиям ливийцев и вернуть мир и процветание в эту страну. Мы уверены в том, что ливийцы могут независимо принимать решения относительно будущего своей Родины в рамках общенационального диалога, принимая во внимание интересы всех граждан страны без исключения».