Եվրախորհրդարանը չի դիտարկի Ադրբեջանի արտահերթ ընտրությունները, որը նշանակված է այս տարվա փետրվարի 9-ին: Այս մասին նշված է Եվրախորհրդարանի հաղորդագրության մեջ, որն ուղարկվել է Turan գործակալությանը:
«Այսպիսով, Եվրախորհրդարանի կամ նրա կառույցների անդամներից ոչ մեկը լիազորված չէ Եվրախորհրդարանի անունից դիտարկելու կամ մեկնաբանելու ընտրական գործընթացը:
Հետեւաբար, եթե Եվրախորհրդարանի որեւէ անդամ որոշի դիտարկել այդ ընտրությունները, ապա դա կկատարի անձամբ իր կողմից, եւ ոչ մի պարագայում չի ներկայացնի Եվրախորհրդարանի տեսակետը կամ դիրքորոշումը»,- նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Հրաժարվելու պատճառը չի հրապարակվում:
Նախորդ ընտրությունների ժամանակ Եվրախորհրդարանի մի շարք ներկայացուցիչներ Ադրբեջանում մոնիթորինգ էին անցկացրել: Սակայն նրանց եզրակացությունները հարուցել էին ժողովրդավարական ուժերի քննադատությունը, որոնք եվրախորհրդարանականներին մեղադրել էին բազմաթիվ խախտումները դիտավորյալ չնկատելու եւ փաստացի կեղծումներն արդարացնելու համար:

Европейский парламент не будет наблюдать за внеочередными выборами в Азербайджане, назначенными на 9 февраля этого года. Об этом говорится в сообщении Европарламента, направленном в агентство Turan.
«Таким образом, ни один из  членов Европарламента или из его структур не уполномочен наблюдать или комментировать избирательный процесс от имени Европарламента.
Следовательно, если какой-либо член Европарламента решит наблюдать за этими выборами, то он будет делать это от себя лично, и ни при каких обстоятельствах не будет представлять точку зрения или позицию Европарламента », - говорится в пресс-релизе.
Причина отказа не раскрывается. В ходе прежних выборов ряд представителей Европарламента проводили мониторинг в Азербайджане. Однако их заключения вызывали критику демократических сил, которые обвиняли европарламентариев, что они сознательно не замечают многочисленные нарушения и фактически оправдывают фальсификации.