Մենք բոլորս սպասում ենք, որ 2020 թվականը զբոսաշրջային առումով ավելի լավ տարի է լինելու եւ դրա համար կան կոնկրետ ազդակներ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 9-ին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շուտով կսկսվեն  բյուջետային ավիաընկերությունների չվերթները Հայաստան: Հաջորդ շաբաթ արդեն «RyanAir»-ը իր առաջին չվերթը կիրականացնի, այդ պրոցեսը շարունակական է: Միջազգային մամուլում ամենահեղինակավոր լրատվամիջոցներում հայտնվում են տեղեկատվություններ, որոնք իրենց լսարանին խորհուրդ են տալիս որպես հիմնական զբոսաշրջային ուղղություն ընտրել Հայաստանը: Այս ամենը շատ լավ է, բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ մենք այս ոլորտում շատ անելիք ունենք, մասնավորապես, ՀՀ-ում սպասարկման մակարդակը բարձրացնելու, որակի հարցը լուծելու առումով:
Պետք է մտածենք, թե ինչպես սկսած տաքսու վարորդներից, ավարտած մնացած օղակներով, որոնց հետ զբոսաշրջիկներն առնչվում են, շփման որոշակի կուլտուրա սերմանենք»,-ասաց նա:
Փաշինյանը ընդգծեց, որ արդեն թռիչքների երկու ուղղություն իրականացվելու է Գյումրի եւ այնտեղ համենայնդեպս, օդանավակայանից այլ տարածքներ զբոսաշրջիկներին տեղափոխման քաղաքակրթական բովանդակության մասին պետք է շատ լուրջ մտածել. «Ընդհանրապես, դեռ օդանավակայաններում կարելի է հանդիպել տեսարանների, որտեղ անցագրային տարածքից դուրս եկող մարդիկ ենթարկվում են խմբակային հարձակումների տարբեր ծառայություններ առաջարկողների կողմից: Այստեղ 1000 դրամ ավել-պակաս տանելու խնդիր չէ: ՀՀ ժամանող զբոսաշրջիկներից համար պետք է պատրաստվեն տեղեկատվական թերթիկներ տաքսիների մոտավոր գների մասին, ամեն ինչի մոտավոր գների մասին, ընդհուպ առավել քաղաքակիրթ տաքսի ծառայություններից օգտվելու տարբերակների եւ հնարավորությունների մասին: Ըստ էության ՀՀ ժամանող զբոսաշրջիկների օրակարգը չի փոխվել վերջին 30 տարվա ընթացքում»,-ասաց Փաշինյանը:

YEREVAN. – We all expect that 2020 will be a better year in terms of tourism, and there are specific signals for that. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at today's Armenian Government session.
"Budget airlines’ flights to Armenia will begin soon," Pashinyan said. “Next week Ryanair will launch its first flight; this process is continuous. In the international press, the most prestigious media outlets provide information that advises their audiences to choose Armenia as the main tourist destination. All this is very good, but I would like to emphasize that we have a lot to do in this area, in particular in terms of raising the level of service in Armenia and resolving the quality issue. ”
Pashinyan emphasized that two directions of flights will already be implemented in Gyumri, and one should think very seriously about the civilized content, transferring tourists to other areas from the airport.
"Generally, there are still scenes at [Armenia’s] airports where people leaving the passport area are subjected to group attacks by various service providers," Pashinyan said. “Information leaflets on approximate taxi prices, approximate prices for everything, including options and opportunities for using more civilized taxi services, should be prepared for tourists arriving in Armenia. In fact, the agenda of tourists arriving in Armenia has not changed over the last 30 years.”