ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին՝ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ։
«Դուք կանգնած եք եղել Ղարաբաղյան շարժման, Հայաստանի ու Արցախի անկախության հռչակման, 20-րդ դարավերջին հայոց պետականության վերականգնման և կայացման ակունքներում: Մեծ ու ծանրակշիռ է Ձեր դերը ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդման, որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ կայանալու, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովման գործում։ Չեմ կարող չնշել Ձեր բեղմնավոր գիտական գործունեությունը և բարձրարժեք աշխատությունները»,- ուղերձում նշել է Արմեն Սարգսյանը եւ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին մաղթել է քաջառողջություն և ամենայն բարիք:

President of Armenia Armen Sarkissian has sent a congratulatory message to first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan on the occasion of his 75th anniversary.
“You have been at the forefront of the Nagorno-Karabakh movement, the declaration of independence of Armenia and Artsakh and the restoration and functioning of Armenian statehood at the end of the 20th century. You have played a major and weighty role in strengthening the sovereignty of the Republic of Armenia, helping the Republic of Armenia become a subject of international law and ensuring the security of Armenia and Artsakh. I must mention your prolific academic career and highly valuable works,” Armen Sarkissian stated in his message and wished Levon Ter-Petrosyan good health and all the best.